Oficial: Ribery se desparte de Bayern Munchen în această vară

După 12 ani în tricoul lui Bayern, francezul Franck Ribéry va pleca de la gruparea din Munchen la finalul sezonului, a anunţat echipa bavareză.

"Când am venit aici, un vis a devenit realitate. Acest adio nu va fi uşor, dar nu trebuie să uităm ce am reuşit împreună, şi mai ales cele 21 de trofee câştigate", a declarat Ribery.

Francezul a împlinit 36 de ani în aprilieşi mai avea contract cu Bayern până la finalul acestui sezon. Mijlocașul poreclit ScarFace a ajuns în iunie 2007 la Bayern, după ce bavarezii au plătit celor de la Marseille 25 de milioane de euro, un record pentru club la acea vreme.

Cu Bayern, Ribery a câștigat 21 de trofee: 8 titluri, 5 Cupe ale Germaniei, o Cupă a Ligii Germaniei, 4 Supercupe ale Germaniei, un trofeu Champions League, o Supercupă a Europei și un Campionat Mondial al Cluburilor.

Ribery are 81 de selecții și 16 goluri pentru naționala Franței, cu care a fost finalist la Cupa Mondială din 2006.

Autor: Andrei Szabo / 29 Mai 2020

Premier League se va relua la 17 iunie, iar Serie A va reîncepe la 20 iunie

După Bundesliga, celelalte campionate puternice ale Europei se vor relua.

Autor: Andrei Szabo / 27 Mai 2020

Campionatul Cehiei: Băluță a marcat, Stanciu a pasat decisiv

Etapa a 25-a din campionatul Cehiei a fost de bun augur pentru fotbaliștii români Alexandru Băluţă și Nicolae Stanciu.

E oficial. Ianis Hagi a fost cumpărat definitiv de Rangers. Reacția fotbalistului

Ceea ce presa britanică anunța de mai multe săptămâni s-a întâmplat.

Liga 2: Dorinel Munteanu s-a despărțit de CSM Reșița

Sezonul în Liga a II-a a fost înghețat, iar echipele aflate de la locul 7 în jos au intrat în vacanță.

Autor: Maria Sorescu / 29 Mai 2020

Asociere inedită. Federația Română de Oină a semnat un parteneriat cu un producător de palincă și țuică

Lumea sportului găsește tot mai greu finanțare pe timp de pandemie, așa că orice partneriat este valoros.