Formula 1: Bottas s-a impus în Azerbaidjan. Încă o dublă Mercedes

Echipa Mercedes a avut duble în toate etapele de până acum din 2019 în Formula 1.

Finlandezul Valtteri Bottas (Mercedes) a câştigat Marele Premiu al Azerbaidjanului, a patra etapă a întrecerii.

Pentru Bottas, este al doilea succes din acest sezon, după cel din prima etapă, din Australia. Pe locul secund a venit colegul finlandezului, britanicul Lewis Hamilton.

Etapele a doua şi a treia ale actualului sezon, din Bahrain şi China, au fost câştigate de Lewis Hamilton, iar atunci pe locul doi s-a clasat Bottas.

Sebastian Vettel (Germania/Ferrari) s-a clasat pe poziţia a treia, Max Verstappen (Olanda/Red Bull) a venit al patrulea, Charles Leclerc (Monaco/Ferrari) pe cinci, Sergio Perez (Mexic/Racing Point) pe şase, Carlos Sainz Jr (Spania/McLaren) pe şapte, Lando Norris (Marea Britanie/McLaren) pe opt, Lance Stroll (Canada/Racing Point) pe nouă şi Kimi Raikkonen (Finlanda/Alfa Romeo Racing) pe zece.

În clasamentul general, Valtteri Bottas este lider, cu 87 de puncte, cu doar unul mai mult decât Hamilton. Pe trei este Sebastian Vettel, care are 52 de puncte.

Etapa a cincea a CM de Formula 1, Marele Premiu al Spaniei, va avea loc în data de 12 mai, la Montmelo.

Autor: Andrei Szabo / 09 Iun. 2019

Cursă cu scandal la Montreal ! Vettel a trecut primul linia de sosire, Hamilton desemnat câștigător

Marele Premiu al Canadei a avut un final cu scandal.

Autor: Andrei Szabo / 02 Iun. 2019

WRC: Ott Tanak a câștigat Raliul Portugaliei și a relansat lupta la titlu

În clasamentul rundei, Tänak a fost urmat de belgianul Thierry Neuville (Hyundai) şi de francezul Sébastien Ogier (Citroën).

Autor: Andrei Szabo / 21 Mai 2019

Doliu în Formula 1. S-a stins Niki Lauda

Una dintre cele mai cunoscute figuri ale Formulei 1 ne-a părăsit.

Autor: Flaviu Ilie / 21 Iul. 2019

Liga 1: Poli Iași câștigă la limită duelul cu Astra Giurgiu. Dan Alexa renunță la postul său

Poli Iași a câștigat cu 1-0 duelul cu Astra Giurgiu din etapa a doua a Ligii 1 și adună patru puncte după primele două meciuri ale stagiunii.

Patricia Țig a pierdut în ultimul act la BRD Bucharest Open

Patricia Țig a fost la un pas de a scrie istorie devenind prima jucătoare din istorie ce câștigă un turneu WTA din postura de jucătoare neclasată.

Ziua de sâmbătă, prolifică pentru stranieri

Stranierii naționalei au avut o zi de sâmbătă prolifică. Goluri și pase de gol au venit din partea celor implicați în meciuri ieri.