Formula 1: Bottas s-a impus în Azerbaidjan. Încă o dublă Mercedes

Echipa Mercedes a avut duble în toate etapele de până acum din 2019 în Formula 1.

Finlandezul Valtteri Bottas (Mercedes) a câştigat Marele Premiu al Azerbaidjanului, a patra etapă a întrecerii.

Pentru Bottas, este al doilea succes din acest sezon, după cel din prima etapă, din Australia. Pe locul secund a venit colegul finlandezului, britanicul Lewis Hamilton.

Etapele a doua şi a treia ale actualului sezon, din Bahrain şi China, au fost câştigate de Lewis Hamilton, iar atunci pe locul doi s-a clasat Bottas.

Sebastian Vettel (Germania/Ferrari) s-a clasat pe poziţia a treia, Max Verstappen (Olanda/Red Bull) a venit al patrulea, Charles Leclerc (Monaco/Ferrari) pe cinci, Sergio Perez (Mexic/Racing Point) pe şase, Carlos Sainz Jr (Spania/McLaren) pe şapte, Lando Norris (Marea Britanie/McLaren) pe opt, Lance Stroll (Canada/Racing Point) pe nouă şi Kimi Raikkonen (Finlanda/Alfa Romeo Racing) pe zece.

În clasamentul general, Valtteri Bottas este lider, cu 87 de puncte, cu doar unul mai mult decât Hamilton. Pe trei este Sebastian Vettel, care are 52 de puncte.

Etapa a cincea a CM de Formula 1, Marele Premiu al Spaniei, va avea loc în data de 12 mai, la Montmelo.

Autor: Andrei Szabo / 02 Iun. 2020

Formula 1 a prezentat programul primelor etape din acest sezon, unul dominat de reguli stricte

Formula 1 s-a adaptat noilor condiții de pandemie și a fost nevoită să-și restructureze programul.

Autor: Maria Sorescu / 01 Iun. 2020

MotoGP: Marele Premiu al Japoniei a fost anulat

Pandemia de coronavrus a forțat anularea unei noi etape de MotoGP.

Autor: Andrei Szabo / 13 Mai 2020