Tottenham şi Liverpool completează careul de aşi din Liga Campionilor

Echipele din Premier League au oferit un fotbal spectaculos în sferturile Champions League. Tottenham Hotspur şi Manchester City au derulat thrillerul serii.

Echipa lui Mauricio Pochettino s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor datorită golurilor marcate în deplasare pe Cityof Manchester Stadium. Tottenham a fost învinsă, cu scorul de 4-3 de Manchester City. În tur, scorul a fost 1-0 pentru Spurs.

S-au marcat cinci goluri în primele 21 de minute. Au înscris Sterling ‘4, ’21, Bernardo Silva ’11 şi Aguero ’59 pentru City, respectiv Son ‘7, ’10 şi Llorente ’73 pentru Tottenham.

În minutul 90+3, Sterling (Man. City) a mai înscris un gol, dar reuşita sa a fost anulată pentru ofsaid.Tottenham va întâlni în semifinalele Ligii Campionilor echipa Ajax Amsterdam.

Şi Liverpool s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor, învingând echipa FC Porto, în deplasare, cu scorul de 4-1, în manşa secundă a sferturilor competiţiei.

Golurile învingătorilor au fost marcate de Mane ’25, Salah ’65, Firmino ’77 şi Van Dijk ’84. Pentru Porto a înscris Militao, în minutul 69.

În tur, scorul a fost 2-0 pentru Liverpool. În semifinale, Liverpool va întâlni FC Barcelona.

Autor: Andrei Szabo / 20 Mai 2019

VIDEO / Kroos și-a prelungit contractul cu Real Madrid

Real Madrid se gândește deja la viitor. Clubul i-a prelungit contractul mijlocaşului german Toni Kroos până în 2023.

Alexandru Băluță a devenit campion al Cehiei cu Slavia Praga

Slavia a remizat, scor 0-0, cu Banik Ostrava, iar cu o etapă înainte de final are un avans de trei puncte.

VIDEO / Galatasaray a devenit campioana Turciei

Lupta pentru titlul de campioană în Turcia s-a dat până în penultima etapă.

Autor: Maria Sorescu / 20 Mai 2019

Mutări importante la campioana SCM Râmnicu Vâlcea: 6 plecări și 6 veniri

SCM Râmnicu Vâlcea a produs marea surpriză în competiția internă de handbal feminin, devenind campioană.