Tottenham şi Liverpool completează careul de aşi din Liga Campionilor

Echipele din Premier League au oferit un fotbal spectaculos în sferturile Champions League. Tottenham Hotspur şi Manchester City au derulat thrillerul serii.

Echipa lui Mauricio Pochettino s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor datorită golurilor marcate în deplasare pe Cityof Manchester Stadium. Tottenham a fost învinsă, cu scorul de 4-3 de Manchester City. În tur, scorul a fost 1-0 pentru Spurs.

S-au marcat cinci goluri în primele 21 de minute. Au înscris Sterling ‘4, ’21, Bernardo Silva ’11 şi Aguero ’59 pentru City, respectiv Son ‘7, ’10 şi Llorente ’73 pentru Tottenham.

În minutul 90+3, Sterling (Man. City) a mai înscris un gol, dar reuşita sa a fost anulată pentru ofsaid.Tottenham va întâlni în semifinalele Ligii Campionilor echipa Ajax Amsterdam.

Şi Liverpool s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor, învingând echipa FC Porto, în deplasare, cu scorul de 4-1, în manşa secundă a sferturilor competiţiei.

Golurile învingătorilor au fost marcate de Mane ’25, Salah ’65, Firmino ’77 şi Van Dijk ’84. Pentru Porto a înscris Militao, în minutul 69.

În tur, scorul a fost 2-0 pentru Liverpool. În semifinale, Liverpool va întâlni FC Barcelona.

Autor: Andrei Szabo / 30 Mai 2020

Bundesliga: Bayern mărșăluiește spre titlu, Hertha continuă să impresioneze

Bayern Munchen a mai făcut un pas spre al optulea titlu consecutiv de campioană în Germania.

Bogdan Stancu și-a prelungit contractul cu Genclerbirligi

Bogdan Stancu joacă din 2011 în campionatul Turciei, unde s-a remarcat în mod constant.

Autor: Maria Sorescu / 29 Mai 2020

VIDEO / Steaua Roșie Belgrad a devenit campioana Serbiei

Cu trei etape înainte de final, campionatul Serbiei și-a desemnat câștigătoarea titlului.

Autor: Maria Sorescu / 30 Mai 2020