Liga Campionilor: Ajax elimină Juventus, iar Barcelona trece de Manchester United, în sferturile competiției

Sferturile de finală ale Ligii Campionilor au consemnat prima surpriză. După ce a eliminat Real Madrid în optimi, Ajax Amsterdam a scos-o din competiție și pe Juventus Torino.

Cu un fotbal energic și direct, „lăncierii” s-au impus în deplasare, cu scorul de 2-1 (1-1), în manşa a doua a sferturilor de finală. Ajax merge în semifinale, după ce în tur a fost 1-1.

Cristiano Ronaldo a marcat în minutul 28 un gol validat cu VAR (al 126-lea din Liga Campionilor). Van de Beeck a egalat în minutul 34, iar De Ligt a înscris, în minutul 67, golul victoriei. Ajax a mai ratat și alte ocazii importante.

Clubul din Amsterdam este din nou în semifinalele celei mai importante competiţii europene după 23 de ani.

În celălalt meci de marţi, FC Barcelona a învins, cu scorul de 3-0 (2-0), formaţia Manchester United. În tur, catalanii se impuseseră cu 1-0.

Messi a marcat în minutele 16 şi 20, ultimul după o greşeală a lui De Gea, care a scăpat balonul în plasă. Couthinho a înscris şi el, în minutul 61, cu un şut spectaculos.

Cu reuşitele de marţi, primele în sferturile de finală ale Ligii Campionilor din 2013, Messi a ajuns la 110 goluri în această competiţie.

Autor: Maria Sorescu / 23 Mai 2019

Lotul naționalei României pentru meciurile cu Norvegia şi Malta

Luna iunie aduce două meciuri importante pentru naționala de fotbal a României, cu Norvegia și Malta.

Autor: Andrei Szabo / 23 Mai 2019

FIFA a renunțat la ideea de a avea 48 de echipa la Cupa Mondială din 2022

Cupa Mondială din 2022, din Qatar, va alinia la start 32 de echipe.

Autor: Andrei Szabo / 22 Mai 2019

FRF solicită UEFA să reducă accesul în grupele Ligii Campionilor pentru echipele din campionatele tari

Lipsa de performanțe din fotbalul românesc le-a dat idei șefilor fotbalului de la noi.

Handbalistul Andras Szasz renunță la naționala României pentru cea a Ungariei

Unul dintre cei mai buni handbaliști din campionatul intern, Andras Szasz, a luat o decizie care va naște cu siguranță numeroase dezbateri.