Liga Campionilor: Ajax elimină Juventus, iar Barcelona trece de Manchester United, în sferturile competiției

Sferturile de finală ale Ligii Campionilor au consemnat prima surpriză. După ce a eliminat Real Madrid în optimi, Ajax Amsterdam a scos-o din competiție și pe Juventus Torino.

Cu un fotbal energic și direct, „lăncierii” s-au impus în deplasare, cu scorul de 2-1 (1-1), în manşa a doua a sferturilor de finală. Ajax merge în semifinale, după ce în tur a fost 1-1.

Cristiano Ronaldo a marcat în minutul 28 un gol validat cu VAR (al 126-lea din Liga Campionilor). Van de Beeck a egalat în minutul 34, iar De Ligt a înscris, în minutul 67, golul victoriei. Ajax a mai ratat și alte ocazii importante.

Clubul din Amsterdam este din nou în semifinalele celei mai importante competiţii europene după 23 de ani.

În celălalt meci de marţi, FC Barcelona a învins, cu scorul de 3-0 (2-0), formaţia Manchester United. În tur, catalanii se impuseseră cu 1-0.

Messi a marcat în minutele 16 şi 20, ultimul după o greşeală a lui De Gea, care a scăpat balonul în plasă. Couthinho a înscris şi el, în minutul 61, cu un şut spectaculos.

Cu reuşitele de marţi, primele în sferturile de finală ale Ligii Campionilor din 2013, Messi a ajuns la 110 goluri în această competiţie.

Autor: Viorel Berbece / 17 Aug. 2019

Analiză / Vin peste noi cu Skoda și van Buren. Și Stanciu. Dar nu sunt de speriat!

Ultimul hop pentru CFR Cluj în fața unei noi participări în Liga Campionilor este Slavia Praga. Cehii sunt cel mai tare adversar de până acum (vom explica de ce), dar nu sunt neapărat o sperietoare pentru Dan Petrescu și compania. O analiză aici.

Autor: Flaviu Ilie / 17 Aug. 2019

Opinie/ Athletic Bilbao, adevărata definiție a Mes Que un Club

La Liga a început cu o poveste cum nu se putea mai frumoasă. Aritz Aduriz, la 38 de ani, a răpus-o pe Barcelona cu un gol în minutul 89.

16 Aug. 2019

Contra a anunțat lista preliminară a „stranierilor” convocați pentru „dubla” cu Spania și Malta

Selecționerul Cosmin Contra a trimis faxul de convocare de principiu pentru 24 de stranieri, în vederea meciurilor din preliminariile CE 2020, cu Spania și Malta.

Liga 2: FC Argeș câștigă la limită derby-ul etapei a treia împotriva "U" Cluj

FC Argeș a trecut de "U" Cluj la limită, scor 1-0, datorită golului înscris de căpitanul Năstăsie în minutul 58.

Autor: Maria Sorescu / 17 Aug. 2019

San Antonio Spurs retrage tricoul cu numărul purtat de Tony Parker

Tony Parker este apreciat de fanii și conducerea lui San Antonio Spurs.

Liga 2/ UTA adoră 3-0. Gloria și Metaloglobus fac și ele scor. Primele rezultate ale etapei a treia

A început și etapa a treia din noul sezon de Liga2. În meciurile jucate la ora 11 am asistat la o adevărată ploaie de goluri. UTA și Gloria Buzău își continuă parcursul perfect.