VIDEO / Maratonul de la Boston, dominat de kenyeni și etiopieni

Maratonul de la Boston este o etapă din circuitul mondial de maraton, iar evenimentul a adus cei mai buni atleți la start.

Kenyanul Lawrence Cherono a câştigat proba regină, impunându-se pe ultimii metri la sprint. Cherono a fost cronometrat pe clasica distanţă de 42,195 km cu timpul de 2 h 07 min 57 sec.

El l-a întrecut cu doar două secunde pe etiopianul Lelisa Desisa, campionul mondial din 2013 şi câştigătorul probei în 2013 şi 2015. Un alt kenyan, Kenneth Kipkemoi, a completat podiumul, la 10 secunde de învingător.

În proba feminină, victoria a revenit etiopienei Worknesh Degefa (28 ani) cu timpul de 2 h 23 min 31 sec, urmată de kenyana Edna Kiplagat, la 42 secunde, şi de americanca Jordan Hasay, la 1 min 49 sec.

05 Iul. 2019

27 de medalii pentru ”tricolori” la Balcaniada de la Cluj!

Atleții din România au terminat competiția destinată juniorilor 1 pe locul doi în clasamentul pe țări, cu opt titluri supreme, zece medalii de argint și nouă de bronz.

02 Iul. 2019

"Noua oră de sport"! COSR a prezentat la Cluj un proiect pilot pentru ora de educație fizică în școli

Campionii sportului românesc au prezentat la Cluj o propunere de “nouă oră de sport”, care aduce în atenţia guvernanţilor, dar şi a profesorilor, părinţilor şi copiilor, beneficiile mai multor discipline neglijate în mod obişnuit de programa şcolară.

21 Iun. 2019

A 10-a ediție a DHL Carpathian Marathon este SOLD OUT!

Ediția cu numărul 10 a DHL Carpathian Marathon powered by MPG este SOLD OUT datorită celor peste 1.500 de alergători care și-au exprimat deschis dorința de a trăi LIVE experiența din inima Carpaților, sâmbăta aceasta, pe 22 iunie, la Cheile Grădiștei, Fundata!

Autor: Viorel Berbece / 16 Iul. 2019

SuperDan sau doar Bursucul? Dan Petrescu, la răscruce de drumuri

Când Dan Petrescu s-a întors la Cluj, toată lumea s-a gândit că fostul mare internațional vizează o participare în Liga Campionilor. Petrescu a terminat cu bine munca predecesorilor săi și și-a mai trecut în cont un titlu. Doar că Europa pare altă mâncare de pește. Întrebarea este unde s-a pierdut entuziasmul celui supranumit la un moment dat SuperDan, antrenorul care făcea istorie cu Unirea Urziceni și făcea apoi granzii din Rusia să tremure?

13 Iul. 2019

Simona Halep, noua Regină la Wimbledon! Premieră istorică pentru România

Simona Halep a câştigat cu 6-2, 6-2, finala turneului de la Wimbledon în faţa Serenei Williams, fiind prima jucătoare din România care reuşeşte să se impună la All England Club.

George Puşcaş, obligat să-şi caute altă echipă! Palermo, retrogradată în Serie D

George Puşcaş, unul dintre cei mai buni jucători de la Campionatul European U-21 din Italia şi San Marino, este obligat să-şi caute altă echipă după ce Palermo a fost retrogradată în Serie D.