Amanda Anisimova, noul fenomen al tenisului feminin

Jucătoarea americană Amanda Anisimova este numele aflat pe buzele iubitorilor fanilor tenisului în aceste zile. Asta pentru că sportiva în vârstă de 17 ani a câştigat primul său trofeu în circuitul WTA, turneul de la Bogota.

Anisimova, favorită 6, a învins-o în finală pe sportiva australiană Astra Sharma, locul 138 WTA, scor 4-6, 6-4, 6-1, într-o oră şi 43 de minute.

Amanda Anisimova va urca luni pe locul 54 mondial, ceea ce pentru o jucătoare care nu a ajuns încă la vârsta majoratului.

Cu o figură luminoasă și zâmbitoare, Anisimova a declarat la conferința de presă de după finală că „e mare lucru că am câștigat turneul, ceea ce îmi dă multă încredere”.

Anisimova a intrat în 2018 în Top 100, iar anul trecut a mai jucat finala Openului Japoniei, de la Hiroshima, pierdută în fața lui Su Wei Hsieh.

Autor: Maria Sorescu / 14 Apr. 2019

Perechea Sorana Cîrstea - Andreea Mitu a câștigat turneul de la Lugano

Sorana Cîrstea și Andreea Mitu au avut o săptămână excelentă în Elveția.

Autor: Maria Sorescu / 13 Apr. 2019

Simona Halep a prefațat confruntarea cu Franța din Fed Cup

Întâlnirea Franţa – România, din semifinalele Cupei Federaţiei, va avea loc în 20 şi 21 aprilie, la Rouen.

Autor: Maria Sorescu / 02 Apr. 2019

Rafael Nadal este un accidentat care joacă tenis, spune unchiul său

Rafael Nadal traversează o perioadă grea, iar Toni Nadal, unchiul şi fostul antrenor al lui tenismenului, a caracterizat starea jucătorului.

Autor: Maria Sorescu / 20 Apr. 2019

Țucudean, revenire decisivă pentru CFR Cluj

CFR Cluj se menține lider în Liga 1, după ce a câștigat deplasarea de la Sepsi Sfântu Gheorghe, în etapa a şasea a play-off-ului.

Autor: Andrei Szabo / 20 Apr. 2019

Juventus, din nou campioana Italiei. Record pentru Cristiano Ronaldo

Juventus Torino a monopolizat campionatul Italiei.

Stranieri în acțiune: Rotariu marchează din nou, Grigore punctează din penalty

După ce Răzvan Marin și Nicolae Stanciu u marcat vineri, alți internaționali au ieșit în evidență