Lewis Hamilton a câștigat Marele Premiu al Chinei

Marele Premiu al Chinei, a treia etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, a fost o sărbătoare pentru fanii Marelui Circ. Grand prix-ul cu numărul 1.000 din istoria competiției a fost câștigat de Lewis Hamilton.

Britanicul de la Mercedes s-a impus în fața colegului său, Valteri Bottas, pe care l-a depăşit în primele viraje. Podiumul a fost completat de germanul Sebastian Vettel de la Ferrari.

Ferrari a apelat încă o dată la ordine de echipă în favoarea lui Sebastian Vettel, în ciuda faptului că germanul nu a demonstrat că este mai rapid decât Charles Leclerc.

Verstappen și Leclerc au încheiat în apropierea podiumului, în timp ce Gasly s-a clasat pe locul 6 în fața lui Ricciardo, Perez și Kimi Raikkonen. Ultimul punct a fost obținut în mod surprinzător de Alexander Albon, în ciuda faptului că pilotul Toro Rosso a plecat din pitlane după ce a ratat calificările în urma unui accident suferit în antrenamente.

În clasamentul piloţilor, lider este Lewis Hamilton cu 68 pct, urmat de Valtteri Bottas 62 pct, Max Verstappen 39 pct și Sebastian Vettel 37 pct. La constructori, lider este Mercedes cu 130 pct, urmată de Ferrari 73 pct, Red Bull-Honda 52 pct etc.

Autor: Andrei Szabo / 15 Apr. 2019

Raliul Dakar se mută în Arabia Saudită din 2020

După 30 de ani în Africa și 11 ani în America de Sud, Raliul Dakar schimbă din nou continentul.

Autor: Maria Sorescu / 10 Mar. 2019

MotoGP: Andrea Dovizioso a triumfat în prima cursă a sezonului

Andrea Dovizioso (Ducati) a debutat cu dreptul în noul sezon al Campionatului Mondial de motociclism viteză.

Autor: Andrei Szabo / 08 Mar. 2019

Formula 1: Pilotul cu cel mai rapid tur de cursă ar putea primi un punct

Formula 1 pregătește o inovație în modul de punctare.

Autor: Maria Sorescu / 20 Apr. 2019

Țucudean, revenire decisivă pentru CFR Cluj

CFR Cluj se menține lider în Liga 1, după ce a câștigat deplasarea de la Sepsi Sfântu Gheorghe, în etapa a şasea a play-off-ului.

Autor: Andrei Szabo / 20 Apr. 2019

Juventus, din nou campioana Italiei. Record pentru Cristiano Ronaldo

Juventus Torino a monopolizat campionatul Italiei.

Stranieri în acțiune: Rotariu marchează din nou, Grigore punctează din penalty

După ce Răzvan Marin și Nicolae Stanciu u marcat vineri, alți internaționali au ieșit în evidență