Loredana Toma, trei medalii de aur la Europenele de haltere

Loredana Toma a reușit performanța zilei pentru România. Alături de Irina Lepşa, cele două au obținut trei medalii de aur, două de argint şi una de bronz la categoria 64 kg, la Campionatele Europene de haltere de la Batumi.

La evenimentul din Georgia, Toma s-a clasat pe primul loc şi Lepşa pe al doilea la totalul olimpic, cu 239 kg şi 229 kg.

La smuls, Loredana Toma a obţinut aurul cu 111 kg, iar Irina Lepşa a urcat pe cea de-a doua treaptă a podiumului, cu 102 Kg.

La stilul aruncat, Toma şi-a păstrat cea mai strălucitoare medalie, cu 128 Kg, iar Lepşa a câştigat bronzul, cu 127 Kg.

Potrivit FR Haltere, Loredana Toma a doborat cele trei recorduri europene de tineret U23 şi recordul european de seniori, la stilul smuls.

Autor: Andrei Szabo / 15 Mar. 2019

Pată pe imaginea halterelor din România: Florin Croitoru, depistat pozitiv

Halterofilul Florin Ionuţ Croitoru a fost depsitat pozitiv cu trei steroizi anabolizanţi şi suspendat provizoriu, anunță presa internațională.

Autor: Maria Sorescu / 28 Dec. 2018

Halterofila Cristina Iovu, pasibilă de suspendare pe viață din cauza dopajului

Halterele din România sunt în fața unui nou moment delicat.

Autor: Andrei Szabo / 21 Oct. 2018

Haltere: O medalie de argint şi trei de bronz câștigate în week-end la Europenele de juniori

Sportivii români au cucerit patru medalii în zilele de sâmbătă și duminică la Campionatele Europene de haltere pentru juniori şi tineret (U23) de la Zamosc (Polonia).

Autor: Viorel Berbece / 18 Iul. 2019

FCSB și Universitatea Craiova merg la braț în turul doi preliminar al Europa League, într-o seară cu multe surprize

Cum era de așteptat, Universitatea Craiova și FCSB s-au impus și în manșa retur din turul 1 preliminar al Europa League, într-o seară europeană cu multe surprize.

Autor: Flaviu Ilie / 18 Iul. 2019

Patricia Țig, surpriză de proporții la BRD Bucharest Open

Patricia Țig, revenită în circuit după doi ani de pauză, a trecut de Anastasia Sevastova, locul 11 WTA, în optimile de la BRD Bucharest Open.

Simona, the best is yet to come sau de ce Halep va reuși și mai mult de acum încolo

Simona Halep a câștigat de o manieră categorică turneul de la Wimbledon, iar finala cu nemesis-ul numit Serena Williams a venit ca o încununare a eforturilor sale din ultima vreme. Ce urmează pentru Simona? Noi credem că acesta e doar începutul apogeului în tenis pentru campioana noastră.