O «guriță» de aer pentru tricolori! România câștigă cu 4-1 duelul cu Feroe de la Cluj

Autor: Flaviu Ilie

România a reușit să învingă Insulele Feroe în a doua etapă a preliminariilor pentru Europeanul din 2020, cu scorul de 4-1.

Startul de partidă nu a fost cel așteptat, lucru cauzat de schimbarea de sistem. Față de meciul cu Suedia, Cosmin Contra a abordat partida în sistem 4-4-2 cu Pușcaș si Keșeru ca atacanți.

Din minutul 26 a început dezlănțuirea pentru tricolori. Întâi, Ciprian Deac a deschis scorul, iar mai apoi el a fost urmat de Keșeru care a reușit o dublă.

Finalul primului act a fost dezamăgitor pentru elevii lui Contra. Cosmin Moți a provocat un penalty, iar în minutul 40 Davidsen a marcat pentru Feroe.

Jocul din cea de-a doua repriză a fost mult mai plăcut ochiului din partea naționalei noastre, fapt datorat în bună măsură intrării lui Ianis Hagi.

Golul care a închis tabela a venit în minutul 63. George Pușcaș a finalizat din marginea careului o pasă primită de la Chipciu, reușind al doilea său gol la naționala mare.

În celelalte două meciuri din grupa României, Spania a învins Malta cu 2-0, iar Norvegia a remizat cu Suedia, scor 3-3, după ce a condus cu 2-0.