SC Miercurea Ciuc va juca finala Erste Liga

Erste Liga, competiția regională de hochei, va avea o finalistă din România.

SC Miercurea Ciuc s-a calificat în ultimul act după o victorie dramatică obţinută în faţa formaţiei ungare UTE, cu scorul de 5-4 (1-2, 2-1, 1-1, 0-0, 1-0), după două reprize de prelungiri, în al şaselea meci din semifinală.

Harghitenii au câştigat seria cu scorul de 4-2 la general, sistemul de desfăşurare fiind cel mai bun din şapte partide.

În finală, SC Miercurea Ciuc o va înfrunta pe Ferencvaros Telekom Budapesta. Primele două meciuri vor avea loc la Budapesta, pe 26 şi 27 martie.

Autor: Andrei Szabo / 04 Mai 2019

VIDEO/ Selecționata de hochei masculin a României a promovat în grupa a doua mondială

Selecţionata României a cunoscut o transformare uluitoare la turneul din grupa a treia valorică a hocheiului mondial.

Autor: Andrei Szabo / 10 Feb. 2019

România a câştigat turneul European Ice Hockey Challenge Cup, după victorii cu Ucraina şi Polonia

Naţionala de hochei pe gheaţă a României a obţinut două victorii la competiţia amicală de la Kiev

Autor: Andrei Szabo / 02 Feb. 2019

Scoruri astronomice în Campionatul Național de hochei pe gheață

CSHC Marton Aron și Sportul Studenţesc sunt cele mai slabe echipe din Campionatul Naționale de hochei pe gheață.

Autor: Maria Sorescu / 21 Mai 2019