SC Miercurea Ciuc va juca finala Erste Liga

Erste Liga, competiția regională de hochei, va avea o finalistă din România.

SC Miercurea Ciuc s-a calificat în ultimul act după o victorie dramatică obţinută în faţa formaţiei ungare UTE, cu scorul de 5-4 (1-2, 2-1, 1-1, 0-0, 1-0), după două reprize de prelungiri, în al şaselea meci din semifinală.

Harghitenii au câştigat seria cu scorul de 4-2 la general, sistemul de desfăşurare fiind cel mai bun din şapte partide.

În finală, SC Miercurea Ciuc o va înfrunta pe Ferencvaros Telekom Budapesta. Primele două meciuri vor avea loc la Budapesta, pe 26 şi 27 martie.

Autor: Maria Sorescu / 09 Mai 2020

Grigori Rodcenkov va publica o carte despre dopajul în Rusia

Grigori Rodcenkov, fostul director al laboratorului antidoping din Moscova, contnuă seria dezvăluirilor spectaculoase despre dopajul în Rusia.

Autor: Andrei Szabo / 07 Mai 2020

Turneele preolimpice de hochei pe gheață au fost amânate

Jocurile Olimpice de iarnă de la Beijing din 2022 sunt afectate de pandemia de coronavirus.

Autor: Andrei Szabo / 29 Mar. 2020

VIDEO / Lukașenko Necredinciosul. Președintele Belarusului sfidează coronavirusul cu un meci de hochei

Belarusul ține cu tot dinadinsul să nu se alinieze la măsurile de prevenție globale împotriva coronavirusului.

Autor: Maria Sorescu / 05 Aug. 2020