Daniel Martin, starul primei zile la Naționalele de înot

Autor: Andrei Szabo

Daniel Martin (CSM Bacău) a obţinut două victorii în prima zi a Campionatele Naţionale de înot în bazin de 50 de metri. Competiția are loc la Bacău, iar Martin s-a impus la 400 m mixt, dar şi la 100 m fluture.

Surorile Gâdea, de la CSA Steaua, au reuşit trei victorii, Maria Claudia câştigând la 400 m mixt şi la ştafetă 4x200 m liber, în timp ce Gabriela Ioana a învins la 100 m fluture.

Robert Andrei Glinţă (Clubul Sportiv Dinamo) a ieşit învingător la 50 m spate.

Rezultate:

FEMININ

50 m spate
1. Sandra Miclăuş Vivoschi (CSM Cluj-Napoca) 00:30:55
1. Ioana Marin (CSA Steaua Bucureşti) 00:30:55
3. Gabriela Ioana Gâdea (CSA Steaua) 00:30:66

400 m mixt
1. Maria Claudia Gâdea (CSA Steaua) 04:54:85
2. Alexandra Dobrin (Clubul Sportiv Universitar Piteşti) 05:00:73
3. Andreea Ramona Drăgoi (CSA Steaua) 05:03:56

100 m fluture
1. Gabriela Ioana Gâdea (CSA Steaua) 01:01:88
2. Alexandra Bogdăneci (Clubul Sportiv Universitar Piteşti) 01:02:43
3. Sandra Miclăuş Vivoschi (Clubul Sportiv Municipal Cluj-Napoca) 01:02:83

ştafetă 4x200 m liber
1. CSA Steaua (Maysa Raţiu, Simona Alexandra Savastiţa, Jasminne Anne Marie Ivan, Maria Claudia Gâdea) 08:39:39
2. CSA Steaua (Ecaterina Scorţea, Claudia Ioana Tolea, Gabriela Ioana Gâdea, Andreea Ramona Drăgoi) 08:53:64
3. CSM Cluj-Napoca (Helsinia Mihaela Garboan, Katherina Badralexi, Doris Pusztay, Sandra Miclăuş Vivoschi) 08:57:64

MASCULIN
50 m spate
1. Robert Andrei Glinţă (Clubul Sportiv Dinamo Bucureşti) 00:25:48
2. Andrei Mircea Anghel (Clubul Sportiv Municipal Bucureşti) 00:25:58
3. Paul Andrei Roşioru (Clubul Sportiv Municipal Bucureşti) 00:26:07

400 m mixt
1. Daniel Cristian Martin (Clubul Sportiv Municipal Bacău) 04:27:31
2. Andrei Marinescu Popazov (CSA Steaua) 04:33:57
3. David Popovici (CSA Steaua) 04:34:10

100 m fluture
1. Daniel Cristian Martin (Clubul Sportiv Municipal Bacău) 00:53:65
2. Eduard Rednic (CSA Steaua) 00:54:50
3. George Adrian Raţiu (CSA Steaua) 0:55:53

ştafetă 4x200 m liber
1. CSA Steaua (Andrei Rusen, George Adrian Raţiu, Constantin George Alexandru Stoica, David Popovici) 07:55:83
2. LPS Baia Mare (Sebastian Adrian Babiciu, Cezar Cristian Cozmuţă, Alexandru Ciprian Mihalache, Rareş Silaghi) 08:08:00
3. CSA Steaua (Liviu Alexandru Coman, Mihnea Ioan Florea, Antonio Andrei Costroj, Andrei Mihai Popa) 08:09:13 

Poate te interesează şi:

Autor: Maria Sorescu / 13 Mai 2019

Constantin Popovici a câştigat a doua etapă din Red Bull Cliff Diving

 Peste 100 000 de persoane au asistat la succesul românului.

Autor: Maria Sorescu / 09 Mai 2019

Federația Română de Natație va candida pentru organizarea Europenelor la Otopeni

 Complexul Olimpic de nataţie de la Otopeni ar trebui să se deschisă anul acesta. 

Autor: Maria Sorescu / 13 Apr. 2019

Steaua a fost învinsă de Eger în Liga Campionilor la polo

 Campioana României la polo, Steaua Bucureşti, a mai pierdut un meci în Liga Campionilor la polo. 

Ştiri recente:

Autor: Maria Sorescu / 20 Mai 2019

Mutări importante la campioana SCM Râmnicu Vâlcea: 6 plecări și 6 veniri

 SCM Râmnicu Vâlcea a produs marea surpriză în competiția internă de handbal feminin, devenind campioană.

Autor: Maria Sorescu / 20 Mai 2019

Darko Zakoc va continua pe banca lui Volei Alba Blaj

 Campioana CSM Volei Alba Blaj l-a convins pe antrenorul Darko Zakoc să rămână în „Mica Romă”. 

Autor: Andrei Szabo / 20 Mai 2019

VIDEO / Kroos și-a prelungit contractul cu Real Madrid

 Real Madrid se gândește deja la viitor. Clubul i-a prelungit contractul mijlocaşului german Toni Kroos până în 2023.