Federer, învins de Thiem în finala de la Indian Wells

Dominic Thiem i-a interzis lui Roger Federer ocazia de a câștigat trofeul cu numărul 101 la simplu. Jucătorul austriac l-a învins pe elveţian în finala turneului de 1.000 de puncte de la Indian Wells.

Thiem s-a impus cu scorul de 3-6, 6-3, 7-5, în puţin peste două ore de joc. Pentru tenismenul austriac de 25 de ani, acesta este cel mai important trofeu din carieră, primul la un Masters.

Acest trofeu confirmă inspirația lui Thiem de a începe colaborarea cu antrenorul chilian Nicolas Massu. Austriacul mai are 11 turnee câştigate, de categorie inferioară.

Thiem va primi un premiu de 1.354.010 dolari şi 1.000 de puncte ATP, iar învinsul din ultimul act 686.000 de dolari şi 600 de puncte ATP.

În urma acestuir ezultat, Thiem va urca pe locul 4 mondial, cel mai bun din carieră. Federer va coborî de pe locul 4 pe locul 5.

Autor: Nicolae Comănescu / 19 Apr. 2024