Federer, învins de Thiem în finala de la Indian Wells

Dominic Thiem i-a interzis lui Roger Federer ocazia de a câștigat trofeul cu numărul 101 la simplu. Jucătorul austriac l-a învins pe elveţian în finala turneului de 1.000 de puncte de la Indian Wells.

Thiem s-a impus cu scorul de 3-6, 6-3, 7-5, în puţin peste două ore de joc. Pentru tenismenul austriac de 25 de ani, acesta este cel mai important trofeu din carieră, primul la un Masters.

Acest trofeu confirmă inspirația lui Thiem de a începe colaborarea cu antrenorul chilian Nicolas Massu. Austriacul mai are 11 turnee câştigate, de categorie inferioară.

Thiem va primi un premiu de 1.354.010 dolari şi 1.000 de puncte ATP, iar învinsul din ultimul act 686.000 de dolari şi 600 de puncte ATP.

În urma acestuir ezultat, Thiem va urca pe locul 4 mondial, cel mai bun din carieră. Federer va coborî de pe locul 4 pe locul 5.

Autor: Maria Sorescu / 14 Apr. 2019

Perechea Sorana Cîrstea - Andreea Mitu a câștigat turneul de la Lugano

Sorana Cîrstea și Andreea Mitu au avut o săptămână excelentă în Elveția.

Amanda Anisimova, noul fenomen al tenisului feminin

Anisimova, favorită 6, a învins-o în finala de la Bogota pe sportiva australiană Astra Sharma.

Autor: Maria Sorescu / 13 Apr. 2019

Simona Halep a prefațat confruntarea cu Franța din Fed Cup

Întâlnirea Franţa – România, din semifinalele Cupei Federaţiei, va avea loc în 20 şi 21 aprilie, la Rouen.

Autor: Maria Sorescu / 20 Apr. 2019

Țucudean, revenire decisivă pentru CFR Cluj

CFR Cluj se menține lider în Liga 1, după ce a câștigat deplasarea de la Sepsi Sfântu Gheorghe, în etapa a şasea a play-off-ului.

Autor: Andrei Szabo / 20 Apr. 2019

Juventus, din nou campioana Italiei. Record pentru Cristiano Ronaldo

Juventus Torino a monopolizat campionatul Italiei.

Stranieri în acțiune: Rotariu marchează din nou, Grigore punctează din penalty

După ce Răzvan Marin și Nicolae Stanciu u marcat vineri, alți internaționali au ieșit în evidență