Indian Wells: Simona Halep s-a calificat cu greu în optimi

Simona Halep își continuă parcursul la Indian Wells. Românca s-a calificat în optimile de finală ale turneului de categorie Premier Mandatory din California.

Românca a învins-o pe Katerina Kozlova din Ucraina, locul 114 WTA, venită din calificări, cu scorul de 7-6 (3), 7-5.

Meciul nu a fost de nivel înalt, iar Simona Halep a oferit un serviciu slab şi numeroase greşeli neforţate. Totuși, jucătoarea din Constanța s-a impus în cele din urmă, după o oră şi 47 de minute de joc.

Pentru calificarea în optimi, Halep este recompensată cu un premiu de 91.205 dolari şi cu 120 de puncte WTA.

„Este o atmosferă frumoasă şi datorită vouă am putut lupta şi câştiga acest meci. Vă mulţumesc foarte mult! Sunt totdeauna agitată când intru pe marile terenuri, aici este unul frumos, iar publicul este drăguţ întotdeauna, astfel că vreau mereu să dau tot ce am mai bun, să câştig meciul pe care îl joc. A fost foarte dificil împotriva ei, pentru că nu mai jucasem cu ea. A fost un pic greu să găsesc ritmul, să-i citesc jocul. Este o jucătoare bună şi sunt mândră că am câştigat în două seturi", a declarat Simona Halep după meci.

În optimi, Halep va evolua cu Marketa Vondrousova din Cehia, locul 61 WTA, care a trecut cu 4-6, 6-3, 6-4 de letona Jelena Ostapenko, locul 22 WTA.

Simona Halep a jucat anul trecut în semifinale la Indian Wells, fază în care a fost întrecută de japoneza Naomi Osaka, scor 6-3, 6-0. Jucătoarea română a câştigat ediţia din 2015 a competiţiei americane.

Autor: Maria Sorescu / 21 Mai 2019

Simona Halep a plecat spre Paris. Gândurile jucătoarei înainte de Roland Garros

Au mai rămas câteva zile până la startul Roland Garrosului.

Autor: Andrei Szabo / 19 Mai 2019

„Regele zgurii”, din nou la capacitate maximă. Nadal, campion la Roma

Pentru spaniol este al nouălea succes la Roma.

Autor: Maria Sorescu / 19 Mai 2019

Karolina Pliskova, campioană la Roma

Karolina Pliskova a avut o săptămână perfectă la Foro Italico.

Autor: Maria Sorescu / 22 Mai 2019

Liga Zimbrilor: Dinamo a devenit campiaoana României

Dinamo Bucureşti și păstrat titlul de campioană națională la handbal masculin.

Autor: Andrei Szabo / 22 Mai 2019

FRF solicită UEFA să reducă accesul în grupele Ligii Campionilor pentru echipele din campionatele tari

Lipsa de performanțe din fotbalul românesc le-a dat idei șefilor fotbalului de la noi.

Măgura Cisnădie face numeroase schimbări de lot

Măgura Cisnădie a terminat campionatul pe poziția a patra și are planuri mari în continuare.