Poli Timișoara a câștigat Cupa României la handbal masculin

După 33 de ani, Cupa României revine în Banat. Echipa de handbal masculin Poli Timişoara a câştigat Turneul Final Four de handbal masculin de la Focşani.

Poli a învins-o în finala competiţiei pe Steaua Bucureşti, cu scorul de 31-27 (15-14), şi şi-a trecut în palmares al doilea trofeu din istorie. Primul fusese cucerit în 1986.

Gruparea timișoreană a condus din primul minut și până în ultimul. Principalii realizatori ai lui Poli au fost Marjanovic (9 goluri), Sadoveac (7 goluri) si Dragas (6 goluri).

Medalia de bronz a Cupei României a revenit, tot duminică, formaţiei Dinamo Bucureşti, scor 32-30 (14-14), cu CSM Focşani.

Ca urmare a câştigării Cupei României în acest sezon, Poli Timişoara are drept de înscriere în sezonul 2019-2020 în Cupa EHF.

Autor: Maria Sorescu / 22 Mai 2019

Liga Zimbrilor: Dinamo a devenit campiaoana României

Dinamo Bucureşti și păstrat titlul de campioană națională la handbal masculin.

Măgura Cisnădie face numeroase schimbări de lot

Măgura Cisnădie a terminat campionatul pe poziția a patra și are planuri mari în continuare.

Autor: Maria Sorescu / 21 Mai 2019

Oficial. Cristina Neagu și-a prelungit contractul cu CSM București

După ce au ajuns la un acord, CSM București și Cristina Neagu au parafat o nouă înțelegere.

Autor: Andrei Szabo / 22 Mai 2019

FRF solicită UEFA să reducă accesul în grupele Ligii Campionilor pentru echipele din campionatele tari

Lipsa de performanțe din fotbalul românesc le-a dat idei șefilor fotbalului de la noi.