Sulițașul Alexandru Novac, bronz la Cupa Europei la aruncări lungi pentru tineret

Localitatea slovacă Samorin găzduiește în acest week-end Cupei Europei la aruncări lungi, ediţia de iarnă. În cadrul evenimentului, atletul român Alexandru Novac a cucerit medalia de bronz în proba de aruncare a suliţei la Under-23.

Sportivul de la CSM București a avut o aruncare de 78,74 m. Alexandru Novac era cotat cu șansa a doua, dar a fost depășit de belarusul Aleksei Katkaveţ, cu 82,45 m, medaliat cu aur, și de polonezul Cyprian Mrzyglod, 79,41 m.

La aruncarea discului, seniori, Alin Alexandru Firfirică s-a clasat pe locul 6, cu 61,02 m. Andrei Gag a terminat pe şapte la aruncarea greutăţii, cu 19,29 m (season best). Acestea au fost cele mai bune performanțe ale atleților români în prima zi de concurs.

România participă cu 12 sportivi la Cupa Europei la aruncări lungi, rezervată seniorilor şi tineretului (U23), pe 9-10 martie la Samorin (Slovacia).

Autor: Maria Sorescu / 09 Mar. 2019

Record mondial la 50 km marș, realizat de chinezoaica Liu Hong

Sportiva chineză Liu Hong este cea mai valoroasă competitoare din probele de marș, iar acest lucru l-a dovedit încă o dată.

Autor: Maria Sorescu / 25 Feb. 2019

Patru medalii pentru România la Europenele de winter triathlon

Campionatele Europene de Winter Triathlon au avut loc în acest an la Cheile Grădiştei.

Autor: Maria Sorescu / 21 Feb. 2019

Orice alergător va putea participa la maratonul olimpic din 2024

Jocurile Olimpice de la Paris vor avea loc între 26 iulie şi 11 august 2024.

Autor: Andrei Szabo / 20 Mar. 2019

Eșecuri drastice pentru naționalele României de fotbal de U17 și U19

Echipele naţionale de fotbal rezervate jucătorilor sub 17 ani și sub 19 ani au debutat cu înfrângeri rușinoase la Turul de Elită.

Autor: Andrei Szabo / 19 Mar. 2019