Bundesliga: Bayern și Dortmund continuă lupta la vârf, iar Lewandowski mai bate un record

Etapa a 25-a din campionatul Germaniei nu a schimbat nimic în lupta pentru titlu. Bayern Munchen și Borussia Dortmund și-au câștigat meciurile.

Bavarezii au făcut scor cu Wolfsburg, 6-0, ocazie cu care polonezul Robert Lewandowski a devenit cel mai bun marcator străin din istoria Bundesligii.

El a înscris de două ori în fața „lupilor”, în minutele 37 şi 85. Celelalte goluri au fost reușite de Gnabry ’34, James Rodriguez ’52, Muller ’76 şi Kimmich ’82.

Robert Lewandowski a ajuns la 197 de goluri marcate în Bundesliga (în 281 de meciuri). Precedentul record, de 195 de goluri, îi aparţinea lui Claudio Pizarro.

Și Borussia Dortmund a câștigat, dar a avut mari emoții. Galben=negrii s-au desprins abia în ultimele șase minute, prin golurile lui Alcacer și Pulisic.

În clasament, Bayern și Borussia au câte 57 de puncte.

Rezultate din Bundesliga:

Bayern - Wolfsburg 6-0

Borussia Dortmund – VfB Stuttgart 3-1

Leipzig – Augsburg 0-0

Freiburg – Hertha Berlin 2-1

Partida Mainz – Borussia Monchengladbach 0-1

Meciurile Hoffenheim – FC Nurnberg şi Hannover 96 – Bayer Leverkusen sunt programate duminică, iar întâlnirea Fortuna Dusseldorf – Eintracht Frankfurt se va disputa luni.

Autor: Mihai Constantin / 24 Apr. 2024

Unirea Slobozia, promovare istorică în Superligă

A fost o seară plină de emoții și determinare la Mioveni, unde echipa Unirea Slobozia a făcut pasul spre culmile fotbalului românesc.

Autor: Nicolae Comănescu, Guy Martial Aka / 22 Apr. 2024

Analiză / Explicațiile succesului lui Inter sub comanda lui Simone Inzaghi

Primul titlu de campion și a doua stea îl fac pe Simone Inzaghi să intre în istoria lui Inter Milano.

Autor: Nicolae Comănescu / 23 Apr. 2024

CSM Constanța, noua forță a baschetului feminin românesc

Baschetul feminin din România a avut de-a lungul timpului câteva echipe care au dominat pentru ani buni competiția internă.