Bundesliga: Bayern și Dortmund continuă lupta la vârf, iar Lewandowski mai bate un record

Etapa a 25-a din campionatul Germaniei nu a schimbat nimic în lupta pentru titlu. Bayern Munchen și Borussia Dortmund și-au câștigat meciurile.

Bavarezii au făcut scor cu Wolfsburg, 6-0, ocazie cu care polonezul Robert Lewandowski a devenit cel mai bun marcator străin din istoria Bundesligii.

El a înscris de două ori în fața „lupilor”, în minutele 37 şi 85. Celelalte goluri au fost reușite de Gnabry ’34, James Rodriguez ’52, Muller ’76 şi Kimmich ’82.

Robert Lewandowski a ajuns la 197 de goluri marcate în Bundesliga (în 281 de meciuri). Precedentul record, de 195 de goluri, îi aparţinea lui Claudio Pizarro.

Și Borussia Dortmund a câștigat, dar a avut mari emoții. Galben=negrii s-au desprins abia în ultimele șase minute, prin golurile lui Alcacer și Pulisic.

În clasament, Bayern și Borussia au câte 57 de puncte.

Rezultate din Bundesliga:

Bayern - Wolfsburg 6-0

Borussia Dortmund – VfB Stuttgart 3-1

Leipzig – Augsburg 0-0

Freiburg – Hertha Berlin 2-1

Partida Mainz – Borussia Monchengladbach 0-1

Meciurile Hoffenheim – FC Nurnberg şi Hannover 96 – Bayer Leverkusen sunt programate duminică, iar întâlnirea Fortuna Dusseldorf – Eintracht Frankfurt se va disputa luni.

Autor: Andrei Szabo / 20 Mar. 2019

Eșecuri drastice pentru naționalele României de fotbal de U17 și U19

Echipele naţionale de fotbal rezervate jucătorilor sub 17 ani și sub 19 ani au debutat cu înfrângeri rușinoase la Turul de Elită.

Autor: Andrei Szabo / 19 Mar. 2019

PSG a câștigat la TAS procesul cu UEFA legat de fair-play-ul financiar

Transferurile lui Neymar și Mbappé au atras multe critici pentru PSG, dar și un proces cu UEFA.

Autor: Maria Sorescu / 15 Mar. 2019

Liga 1: Victorie italienească a Craiovei la Sfântu Gheorghe, iar oltenii își consolidează locul secund

U Craiova a dovedit eficiență maximă în play-off.

Autor: Maria Sorescu / 19 Mar. 2019