Liga Campionilor: CSM București, doar egal cu Thuringer, după ce a condus cu 6 goluri la pauză

CSM Bucureşti a mai făcut un pas greșit în Liga Campionilor la handbal feminin. Echipa din Capitală a smuls doar une gal cu formaţia germană Thuringer HC, deși bucureștencele au avut avantaj de șase goluri la pauză.

S-a terminat 23-23, după 14-8 în prima jumătate, în ultimul meci al celor două formații în Grupa principală 2 a Ligii Campionilor. „Tigroaicele” puteau să și piardă meciul pe final, fiind conduse cu două goluri.

Astfel, CSM Bucureşti nu mai poate încheia pe locul secund în grupă şi cel mai probabil va termina pe poziţia a patra, urmând să joace în sferturi contra câştigătoarei din cealaltă grupă.

Pentru CSMB, cele mai bune marcatoare au fost Jovanka Radicevic 8 goluri și Elizabeth Omoregie 7 goluri. De la oaspete, Alicia Stolle a înscris de 6 ori.

La final de meci, antrenorul Dragan Djukic a dat vina pe lipsa de susținere a fanilor. "Vă spun sincer. Echipa aceasta are nevoie de sprijin, iar eu nu îl simt deloc. Am avut situaţia în care am jucat aici cu Gyor, iar Crina Pintea a primit mai multe aplauze decât orice jucătoare a noastră, care şi-au dat inima şi sângele pe teren. Ceva nu e în regulă. Această echipă merită să fie sprijinită", a spus Djukic la conferinţa de presă.

În tur, CSMB câștigase cu 38-30. În clasament, pe primul loc se află Gyori Audi ETO KC, cu 16 puncte, urmată de Vipers Kristiansand, 12 puncte, CSM Bucureşti, 11 puncte, FTC-Rail Cargo Hungaria, 10 puncte, RK Krim Mercator Ljubljana, 5 puncte, Thuringer HC, 2 puncte. Primele patru clasate s-au calificat în sferturi.

Autor: Maria Sorescu / 22 Mai 2019

Liga Zimbrilor: Dinamo a devenit campiaoana României

Dinamo Bucureşti și păstrat titlul de campioană națională la handbal masculin.

Măgura Cisnădie face numeroase schimbări de lot

Măgura Cisnădie a terminat campionatul pe poziția a patra și are planuri mari în continuare.

Autor: Maria Sorescu / 21 Mai 2019

Oficial. Cristina Neagu și-a prelungit contractul cu CSM București

După ce au ajuns la un acord, CSM București și Cristina Neagu au parafat o nouă înțelegere.

Autor: Andrei Szabo / 22 Mai 2019

FRF solicită UEFA să reducă accesul în grupele Ligii Campionilor pentru echipele din campionatele tari

Lipsa de performanțe din fotbalul românesc le-a dat idei șefilor fotbalului de la noi.