Liga Campionilor: Ajax a umilit și eliminat Real Madrid, în timp ce Tottenham și-a confirmat forța în fața lui Dortmund

Real Madrid a mers din rău în mai rău în ultimele două săptămâni. După două eșecuri cu FC Barcelona, campioana Europei a fost eliminată și din Liga Campionilor.

Câştigătoarea ultimelor trei ediţii ale Ligii Campionilor, Real Madrid, pornea cu prima șansă în fața lui Ajax Amsterdam, pe Santiago Bernabeu, după ce se impusese în tur cu 2-1.

Gruparea spaniolă a fost însă de nerecunoscut. Trupa lui Solari a fost învinsă, pe teren propriu, cu scorul de 4-1 (2-0), de Ajax Amsterdam, în manşa a doua a optimilor de finală ale Ligii Campionilor.

Hakim Ziyech '7, după o greşeală a lui Toni Kroos, şi David Neres '18 au marcat din pasele lui Dusan Tadic, stabilind scorul la pauză. La golul al doilea, Casemiro a fost ridiculizat de un dribling spectaculos al lui Tadic.

Sârbul a înscris şi el, în minutul 62, cu un şut prin care a trimis mingea la vinclul porţii apărate de Courtois. Meciul a fost întrerupt câteva minute, pentru ca VAR-ul să dea verdictul în ceea ce priveşte o fază anterioară, în care mingea părea că ieşise în aut. Asistenţa video a decis că mingea nu a depăşit linia de margine cu întreaga circumferinţă, astfel că golul a fost validat.

Asensio a înscris, în minutul 70, golul madrilenilor, dar Lasse Schone a refăcut diferenţa de trei goluri, după ce marcat din lovitură liberă, executată dintr-un unghi de aproximativ 30 de grade, de pe partea stângă, în minutul 72.

Spre deosebire de Real Madrid, Tottenham nu și-a cedat avantajul. Gruparea engleză a obţinut calificarea în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, după ce a învins cu scorul de 1-0 pe Borussia Dortmund. Kane a marcat golul, în minutul 48.

În meciul tur, desfăşurat la Londra, Tottenham s-a impus cu 3-0. Londonezii sunt pentru a doua oară în istorie în sferturile Ligii Campionilor, după ce, în sezonul 2010/2011, au fost eliminaţi în aceeaşi fază de Real Madrid.