Daniela Dodean și Ovidiu Ionescu, campioni naționali la tenis de masă

Buzău a devenit locația tradițională pentru Campionatele Naționale de tenis de masă. Orașul este și locul de origine al celui care s-a impus în acest an, Ovidiu Ionescu.

Daniela Dodean Monteiro a câștigat la feminin, dar a avut serioase probleme cu o jucătoare din noua generație.

Cea mai premiată jucătoare din istoria tenisului de masă la nivel juvenil (12 medalii de aur la Europene), Adina Diaconu (19 ani) a realizat marea surpriză în sferturi. A învins-o pe favorita principală, Eliza Samara, și i-a pus apoi multe probleme în finală experimentatei Daniela Dodean Monteiro (31 ani), scor 2-4.

La masculin, Ovidiu Ionescu (vicecampion european în 2018) a bifat din nou trei medalii (aur invididual, aur dublu, argint dublu mixt). Experimentatul jucător de 29 ani l-a învins în finala de simplu cu 4-0 pe tânărul coleg de la Gloria Buzău, Rareș Șipoș (18 ani).

Autor: Maria Sorescu / 14 Feb. 2020

Medalie de argint pentru echipajul feminin de bob, la Campionatul European

Romania se poate mandri cu o generatie foarte buna in sporturile bob si sanie.

Naţionala de polo a Romaniei va evolua la turneul preolimpic

Echipa naţională de polo a României a primit un cadou nesperat in perspectiva Jocurilor Olimpice de la Tokyo.

Autor: Andrei Szabo / 10 Feb. 2020

U BT Cluj a câştigat Cupa României la baschet masculin

Suporterii baschetului clujean sunt în sărbătoare.

Autor: Maria Sorescu / 17 Feb. 2020

Valentin Gheorghe, gura de oxigen a Astrei

În mod surprinzător, nici Alibec și nici Budescu nu sunt oamenii care conduc în clasamentul marcatorilor la Astra Giurgiu.