Barcelona o elimină pe Real Madrid din Cupa Spaniei

FC Barcelona s-a calificat în finala Cupei Spaniei, după ce a învins-o pe rivala Real Madrid cu scorul de 3-0, chiar în Capitală.

După 1-1 în prima manşă, peste 80 000 de oameni au venit cu speranțe pe Bernabeu, dar Messi și compania au fost necruțători.

Real a dominat prima repriză din ''El Clasico'', dar Barcelona a dovedit pragmatism după pauză, punctând de trei ori. Luis Suarez a deschis scorul (50), Raphael Varane (69) a marcat în propria poartă, Ousmane Dembele fiind la originea ambelor faze.

Apoi, acelaşi Suarez a închis tabela dintr-un penalty transformat printr-o ''scăriţă'' (73), după ce tot el a fost faultat în careu de Casemiro.

"O Barça fără milă", a titrat cotidianul Marca, referindu-se la modul în care campioana Spaniei a profitat la maximum de şansele pe care le-a avut. Catalanii de la ziarul Sport au scris: "Clasicul asalt asuprea Bernabeului şi marea finală".

Barca va juca a şasea sa finală consecutivă în Copa del Rey, un record, ultimul act fiind programat în data de 25 mai, la Sevilla, pe stadionul ''Benito Villamarin''. Catalanii au câştigat ultimele patru ediţii alte trofeului.

Adversara din finală va fi decisă dintre Valencia şi Betis Sevilla, care au terminat nedecis în tur, 2-2.