Viitorul, prima semifinalistă în Cupa României

Hermannstadt și Viitorul au oferit un meci spectaculos în sferturile Cupei Romîniei. Echipa din Constanţa s-a calificat în semifinalele competiției, după ce învins-o pe FC Hermannstadt cu scorul de 3-2 (2-0), la Piteşti.

FC Viitorul a condus cu 2-0, prin golurile marcate de Vlad Achim (6), din penalty, după un fault comis de Florin Acsinte asupra lui Andreaş Calcan, şi de brazilianul Rivaldinho (41).

Finalista ediţiei trecute a competiţiei a reuşit egalarea în partea secundă, după autogolul lui Vlad Achim (64), survenit în urma unei ieşiri greşite a portarului Arpad Tordai la un corner, şi golul semnat de Juvhel Tsoumou (72 - penalty), în urma unui fault comis asupra sa de Andrei Artean.

Brazilianul Eric a fost eroul Viitorului. În minutul 77, el a înscris golul victoriei, dintr-o acţiune personală, în urma unui corner.

FC Hermannstadt: Niga - Serediuc, Mijuskovic, Dandea, Stoica, Axinte-Dumitriu (Offenbacher '60), Jazvic, Pamfile - Lendric (Abdurahimi '46), Tsomou. Antrenor: Vasile Miriuţă

FC Viitorul: Tordai - Ciobanu, Artean, Kuipers, Boboc (Ghiţă '81) - Achim, Casap, Iacob - Măţan (Tîrcoveanu '62), Rivaldinho (Eric '46), Calcan. Antrenor: Gheorghe Hagi

Miercuri sunt programate meciurile AFC Dunărea Călăraşi - AFC Astra Giurgiu (Stadion ''Marin Anastasovici'' - Giurgiu, ora 17:00) şi ACS Sepsi OSK Sfântu Gheorghe - CFR 1907 Cluj (Stadion Municipal - Sfântu Gheorghe, ora 20:00), iar joi se va disputa partida AFK Csikszereda Miercurea Ciuc - Universitatea Craiova (Stadion Municipal - Miercurea Ciuc, 20:00).

Autor: Maria Sorescu / 20 Apr. 2019

Țucudean, revenire decisivă pentru CFR Cluj

CFR Cluj se menține lider în Liga 1, după ce a câștigat deplasarea de la Sepsi Sfântu Gheorghe, în etapa a şasea a play-off-ului.

Autor: Andrei Szabo / 20 Apr. 2019

Juventus, din nou campioana Italiei. Record pentru Cristiano Ronaldo

Juventus Torino a monopolizat campionatul Italiei.

Stranieri în acțiune: Rotariu marchează din nou, Grigore punctează din penalty

După ce Răzvan Marin și Nicolae Stanciu u marcat vineri, alți internaționali au ieșit în evidență