Victorie şi suferinţă. FCSB a trecut cu 3-2 de Craiova

Cel mai aşteptat meci al etapei a 25-a ne-a oferit de toate: spectacol în tribune, goluri, momente controversate şi eliminări.

FCSB a ieşit învingătoare din meciul cu Craiova, de care a trecut cu 3-2 (1-1). Centralul Marius Avram a acordat trei cartonaşe roşii şi două penaltiuri, unul executat de portarul craiovenilor, Mirko Pigliacelli.

După un debut echilibrat, Ioan Hora a deblocat tabela în minutul 27. El a marcat cu capul din şapte metri, după o centrare a lui Benzar. Oltenii auegalat până la pauză. Pigliacelli a transformat un penalti (min. 39), acordat pentru un fault al lui Pintilii la Nuno Rocha.

Partea secundă a fost şi mai nebună. În minutul 46, Bărbuţ a înscris din aproximativ şapte metri, profitâtd de faptul că Bălgrădean a respins mingea în faţă la un şut al craiovenilor.

Dar imediat FCSB a egalat. Filip a împins în plasă mingea de la marginea careului mic, după o pasă de la Pintilii. Pe final de meci a ieşit la rampă şi arbitrul Marius Avram, care a acordat uşor penalty pentru FCSB, la o cădere a lui Tănase. Kelic a fost eliminat.

În minutul 84, Hora l-a transformat şi a făcut 3-2. Un minut mai târziu a avut loc o busculadă la marginea terenului, în urma conflictului dintre jucătorii celor două echipe Man şi Briceag fiind eliminaţi.

S-a terminat 3-2 pentru echipa lui Mihai Teja, care a trecut din nou pe locul al doilea în Liga 1, cu 48 de puncte, la trei puncte în spatele lui CFR Cluj, dar cu trei puncte peste Craiova.

FCSB: Bălgrădean - Benzar, Bălaşa, Planic (Nedelcu ’65), Junior Morais – Pintilii (Teixeira ’79), Filip - Man, F. Tanase, F. Coman (Matei ’46) – Hora. Antrenor: Mihai Teja

Universitatea Craiova: Pigliacelli - Martic, T. Ferreira, Kelic, Briceag – Fedele (Bic ‘77), Cicâldău – Bărbuţ (Fortes ’89), N. Rocha, N. Bancu – Koljic. Antrenor: Devis Mangia

Autor: Viorel Berbece / 07 Apr. 2024