Simona Halep a debutat cu victorie la Dubai

Simona Halep a urcat în clasament după finala de la Doha și a început o nouă aventură la Dubai. Românca de pe locul 2 WTA a debutat cu un succes în fața lui Eugenie Bouchard, locul 79 WTA, beneficiară a unui wild card.

Halep s-a impus cu 7-6, 6-4 și s-a calificat în optimile de finală ale turneului de categorie Premier 5 de la Dubai. Primul set a fost destul de echilibrat, dar Halep și-a păstrat cumpătul și a făcut diferența în tie-break. Echilibrul a fost vizibil și în numărul de puncte câştigate de cele două jucătoare: 40 - Halep, 39 - Bouchard.

În setul al doilea, Bouchard acuzat probleme fizice, dar nici Halep nu a părut foarte proaspătă. Totuși, jucătoarea noastră a făcut break și după o oră şi 42 de minute de la start, românca s-a impus cu 7-6, 6-4.

"Este frumos să mă întorc aici, mă simt bine şi am amintiri extraordinare. Vin de fiecare dată cu plăcere şi cred că azi am jucat un tenis bun, am câştigat, aşa că sunt fericită că am trecut mai departe. Sunt un pic obosită şi toată lumea poate vedea asta. Am avut atât de multe meciuri grele, după FedCup şi cred că este greu din punct de vedere psihic. Vreau doar să rămân concentrată pentru fiecare minge şi să dau totul", a declarat Halep după meci.

Aceasta a fost victoria cu numărul 200 a Simonei Halep pe suprafeţele rapide (98 de înfrângeri). În faza următoare, Halep va evolua cu ucraineanca Lesia Ţurenko, locul 23 WTA.

Prezenţa în turul al treilea este recompensată la Dubai cu un premiu de 29.695 de dolari şi cu 105 puncte WTA. Simona Halep nu a mai jucat la Dubai din 2016. Ea a câştigat ediţia din 2015 a turneului din Emiratele Arabe Unite, când această competiţie era tot de categorie Premier 5.

Autor: Nicolae Comanescu / 26 Feb. 2024

Sebastian Baez, spirit competitiv. Argentinianul face un salt mare în carieră prin titlul de la Rio

Openul de la Rio a devenit epicentrul triumfului tenisului argentinian, iar Sebastian Báez, în vârstă de 23 de ani, a fost protagonistul unei petreceri de neuitat.

Autor: Mihai Constantin / 10 Dec. 2023