Tottenham câștigă la scor de neprezentare duelul cu Borussia Dortmund și este cu un pas în sferturile UEFA Champions League

Autor: Flaviu Ilie

Tottenham Hotspur a reușit o victorie mare în turul optimilor UEFA Champions League împotriva Borussiei Dortmund, scor 3-0. Toate cele trei reușite au venit în actul secund.

Duelul principal al reprizei s-a dat la mijlocul terenului. Ambele echipe au avut dificultăți în a reține posesia pentru mai mult timp, resimțind absențele lui Reus și Dele Alli.

Nemții au avut cele mai periculoase faze ale reprizei, însă nici Delaney, nici Pulisic, nici Zagadou nu l-au putut învinge pe Hugo Lloris. În cealaltă tabără cea mai mare ocazie i-a aparținut lui Lucas Moura.

Britanicii au deschis scorul imediat după revenirea de al cabine. Heung Min Son a fructificat centrarea lui Jan Vertonghen și a profitat de o sincronizare în apărarea adversă în minutul 46.

Jocul a continuat pe o linie calmă, fără multe faze periculoase. Favre nu a putut contraataca defensivei impenetrabile a lui Pochettino și a fost taxat în minutele 83 și 86.

Vertonghen a dublat avantajul echipei sale. Centrarea lui Aurier a ajuns la fundașul belgian care nu a iertat. Scorul final a fost stabilit de nou-intratul Fernando Llorente trei minute mai târziu.

Borussia Dortmund este cu un picior în afara competiției după rezultatul de azi și rămâne astfel doar în lupta pentru titlu.

Spurs XI: Lloris; Alderweireld, Sanchez, Foyth; Aurier, Winks, Sissoko, Vertonghen; Eriksen, Lucas, Son.

Dortmund XI: Bürki, Hakimi, Zagadou, Diallo, Schmelzer, Witsel, Delaney, Dahoud, Sancho, Pulisic, Götze.