PSG câștigă pe Teatrul Viselor și are prima opțiune la calificare în fața lui Manchester United

Autor: Flaviu Ilie

PSG a obținut un rezultat mare în turul optimilor din UEFA Champions League. Parizienii au trecut cu 2-0 în deplasare de Manchester United. Diavolii au suferit prima înfrângere de la instalarea lui Ole Gunnar Solskjaer.

Prima partidă oficială dintre cele două echipe a debutat cu un moment de reculegere în memoria lui Emiliano Sala și a lui David Ibotson.

Prima repriză nu a oferit spectacolul așteptat. Au fost expediate câte trei șuturi de fiecare parte, însă niciunul nu a atins cadrul porții. Momentele reprizei au fost oferite de Mbappe și Pogba. Întâi Pogba a oferit o fază de toată frumusețea, driblându-l elegant pe Kimpembe, însă centrarea sa nu a fost una reușită. Mbappe a fost aproape să deschidă scorul, însă șutul său a trecut pe lângă poartă.

După revenirea de la cabine, elevii lui Thomas Tuchel au ieșit mai montați pentru a obține victoria. În minutul 51, Dani Alves a fost aproape să deschidă scorul cu o lovitură de cap, blocată de David De Gea.

Din cornerul rezultat, Kimpembe a deschis scorul după o centrare perfectă a lui Angel Di Maria. Fundașul francez a scăpat din marcajul lui Matic și a finalizat din șase metri.

Dani Alves a mai avut o ocazie bună de a marca, dar șutul său a fost deviat de Young. În minutul 60 a venit și golul de 2-0. Angel Di Maria a pornit o cursă de excepție în banda stângă și i-a centrat lui Kylian Mbappe care a împins mingea în plasă.

Același Mbappe putea închide definitiv soarta calificării, dar David de Gea l-a blocat dintr-o situație ideală de gol. Jocul s-a liniștit din acel moment.

În ultimele minute ale disputei, Pogba a fost neglijent și a primit al doilea cartonaș galben și va rata astfel returul de pe Parc Des Princes.

Imaginea zilei a fost oferită de Angel Di Maria. Argentinianul a avut timp să se oprească și să bea dintr-o sticlă de bere aruncată la marginea terenului.

Autor: Nicolae Comănescu / 08 Apr. 2024

Sportul de performanță doare. Mărturia lui Gabriel Jesus vine să îngroașe rândurile sportivilor de top care suferă continuu în sport

Puțini înțeleg eforturile fizice intense și impactul asupra corpului pe care atleții le suportă în căutarea excelenței.

Autor: Nicolae Comănescu / 29 Mar. 2024

Xabi Alonso și recunoștința față de Leverkusen

Xabi Alonso a pus capăt oricăror speculații legate de viitorul său.

Autor: Nicolae Comănescu / 27 Mar. 2024

Messi reflectează asupra retragerii din fotbal

Lionel Messi a vorbit despre o eventuală retragere a sa din fotbal.

Autor: Nicolae Comănescu / 07 Apr. 2024

VIDEO / Aventura lui Russ Cook, primul om care traversează Africa de la sud la nord în alergare. În ultimul an a parcurs peste 16 000 km

Britanicul Russ Cook, în vârstă de 27 de ani, a scris istorie odată cu sosirea la Capul Angela din Tunisia.

Autor: Viorel Berbece / 07 Apr. 2024