Semifinală românească în Cupa CEV la volei feminin: Alba Blaj-Știința Bacău

România va avea din nou o finalistă într-o competiție europeană de volei feminin. CSM Volei Alba Blaj şi Ştiinţa Bacău se vor înfrunta în semifinalele Cupei CEV.

Formaţia băcăuană a învins gruparea cehă VK UP Olomouc, cu scorul de 3-2 (21-25, 20-25, 25-20, 25-20, 18-16), în deplasare, în returul sferturilor de finală ale competiţiei.

Echipa antrenată de Florin Grapă a fost condusă cu 2-0 la seturi, dar a reuşit o revenire spectaculoasă. Ana Cristina Cazacu a fost cea mai bună jucătoare a Ştiinţei, cu 20 de puncte, Ana Otasevic a reuşit 18 puncte, iar Slavina Koleva 16. Ştiinţa învinsese şi în partida tur cu 3-2.

Pe de altă parte, Volei Alba Blaj nu face decât să confirme un nou sezon bun în plan internațională. Echipa de volei feminin din Alba s-a calificat în semifinalele Cupei CEV, după ce a învins formaţia turcă Galatasaray Istanbul, cu scorul de 3-0, în manşa retur din sferturile competiţiei.

A fost nevoie de ”set de aur” pentru stabilirea câştigătoarei, pentru că în primul tur, Galatasaray câștigase cu 3-0.

În meciul de la Blaj, scorul pe seturi a fost 25-20, 25-23, 25-16, după 69 minute de joc.

În 2018, Volei Alba Blaj a jucat finala Ligii Campionilor, dar acum a ratat faza grupelor competiţiei şi a continuat direct în optimile Cupei CEV.

Autor: Maria Sorescu / 20 Mai 2019

Darko Zakoc va continua pe banca lui Volei Alba Blaj

Campioana CSM Volei Alba Blaj l-a convins pe antrenorul Darko Zakoc să rămână în „Mica Romă”.

Autor: Andrei Szabo / 15 Mai 2019

Volei Alba Blaj a câștigat Cupa României și a realizat eventul

Volei Alba Blaj este fără îndoială cea mai bună echipă de volei feminin din România.

Autor: Maria Sorescu / 08 Mai 2019

VIDEO / Volei Alba Blaj, campioana României la volei feminin

Blajul este în sărbătoare. Echipa-simbol a orașului, Volei Alba Blaj a devenit pentru a patra oară campioana României.

Autor: Andrei Szabo / 24 Iun. 2019

Visul frumos continuă ! România s-a calificat în semifinalele Europeanului de tineret și merge la Jocurile Olimpice

A ieșit așa cum ne-am dorit. România și Franța au terminat la egalitate. Pentru România urmează o semifinală cu Germania, joi, de la ora 19:00.

Liga 1: Viitorul l-a adus pe Ammari, iar Sepsi l-a transferat pe Adebanjo

Echipele din Liga 1 s-au reunit, dar transferurile curg pe bandă rulantă.