Liga 1: Gabi Iancu a semnat cu Dunărea Călărași, Poli Iași l-a adus pe Joao Teixeira

Echipele din Liga 1 continuă să facă transferuri deși campionatul s-a reluat. Dunărea Călăraşi a anunţat aducerea mijlocaşului Gabriel Iancu, în vârstă de 24 ani.

Acesta a venit liber de contract și a mai evoluat la FC Voluntari, FCSB, FC Viitorul şi Concordia Chiajna. În sezonul 2015/2016, Iancu a fost împriumutat de FCSB în Turcia, la Karabukspor.

Și Poli Iași s-a întărit, cu mijlocaşul central Joao Teixeira, în vârstă de 22 de ani. Acesta a semnat un contract valabil până la finalul sezonului, cu drept de prelungire pe încă unul.

Teixeira s-a născut în Franţa, având dublă cetăţenie, franceză şi portugheză. El a evoluat în Franţa pentru echipa secundă a FC Metz, apoi la US Sarre-Union şi la Sarreguemines înainte de a merge în Portugalia, la Fatima.

În august 2018, s-a transferat în Republica Moldova, la Zimbru Chişinău, formaţie pentru care a marcat trei goluri în 12 apariţii.

Autor: Flaviu Ilie / 17 Aug. 2019

Liga 2: FC Argeș câștigă la limită derby-ul etapei a treia împotriva "U" Cluj

FC Argeș a trecut de "U" Cluj la limită, scor 1-0, datorită golului înscris de căpitanul Năstăsie în minutul 58.

Autor: Viorel Berbece / 17 Aug. 2019

Liga 2/ UTA adoră 3-0. Gloria și Metaloglobus fac și ele scor. Primele rezultate ale etapei a treia

A început și etapa a treia din noul sezon de Liga2. În meciurile jucate la ora 11 am asistat la o adevărată ploaie de goluri. UTA și Gloria Buzău își continuă parcursul perfect.

Analiză / Vin peste noi cu Skoda și van Buren. Și Stanciu. Dar nu sunt de speriat!

Ultimul hop pentru CFR Cluj în fața unei noi participări în Liga Campionilor este Slavia Praga. Cehii sunt cel mai tare adversar de până acum (vom explica de ce), dar nu sunt neapărat o sperietoare pentru Dan Petrescu și compania. O analiză aici.

Autor: Maria Sorescu / 17 Aug. 2019