CSM Bucureşti a câştigat deplasarea cu Thuringer în Liga Campionilor la handbal feminin

CSM Bucureşti pare că şi-a găsit ritmul şi fără Cristina Neagu şi Amanda Kurtovic. Campioana României la handbal feminin a mai câştigat un meci în Liga Campionilor.

Tigroaicele s-au impus în deplasarea cu formaţia germană Thuringer HC, scor 38-30 (17-12), în cea de-a treia partidă din grupa principală II a Ligii Campionilor. În urma acestui succes, CSM Bucureşti şi-a asigurat astfel calficarea matematică în sferturile competiţiei.

Bucureştencele au jucat inteligent şi rapid în atac, ceea ce le-a permis să controleze meciul în permanenţă. De la CSM s-a remarcat Jovanka Radicevic, autoare a 13 goluri.  De la gazde, Luzumova a avut 12 reuşite.

"Am jucat destul de degajate şi fără presiune şi cam toate au venit de la sine. Trebuie să muncim mai mult în formula asta pentru că drumul este destul de lung, o să avem meciuri foarte multe şi destul de grele", a declarat Oana Manea pentru Telekom Sport.

În celelalte meciuri ale grupei s-au înregistrat rezultatele: Krim Ljubljana – FTC Budapesta 23-25 şi Gyor ETO – Kristiansand 33-29.

După trei etape în grupele principale, clasamentul este următorul: 1. Gyor ETO 13 puncte, 2. CSM Bucureşti 10, 3. Kristiansand 8, 4. FTC Budapesta 7, 5. Krim 3, 6. Thuringer 1.

Programul în continuare al campioanei României este: CSM – Gyor (23 februarie), Krim – CSM (2 martie), CSM – Thuringer HC (8 martie).

Autor: Maria Sorescu / 13 Feb. 2019

Alina Czeczi-Vătu, marcatoarea supremă din Liga Florilor

Alina Czeczi-Vătu are 29 de ani și produce un joc spectaculos în tricoul celor de la HC Dunărea.

Ziua prelungirilor în handbalul feminin european: Mayonnade continuă cu Metz, Greta Marton rămâne la Ferencvaros

Numeroase cluburi de handbal se gândesc deja în perspectivă și încearcă să-și țină jucătoarele de valoare.

Autor: Maria Sorescu / 12 Feb. 2019

Amanda Kurtovic nu va continua la CSM București. Nordica a semnat cu Gyor

CSM Bucureşti este un capitol încheiat pentru handbalista Amanda Kurtovic.

Autor: Flaviu Ilie / 16 Feb. 2019

Analiză/ Mohamed Salah, comparat cu James Harden

Mohamed Salah și James Harden au fost comparați pe baza prestațiilor din acest sezon, în Premier League, respectiv NBA, iar între cei doi au fost găsite mai multe asemănări.

VIDEO/ Răzvan Marin, îmcă un gol pentru Standard Liege în campionatul Belgiei

Răzvan Marin a ajuns la patru goluri în acest sezon după reușita de vineri seara din meciul cu Lokeren.

Autor: Flaviu Ilie / 14 Feb. 2019

Tottenham câștigă la scor de neprezentare duelul cu Borussia Dortmund și este cu un pas în sferturile UEFA Champions League

Lucien Favre a pierdut duelul cu omologul său, Mauricio Pochettino, iar Dortmund este cu un pas în afara competiției.