Campionul olimpic Daniel Gyurta intră în politică

Fostul înotător, campion olimpic și membru al Comitetului Internațional Olimpic, Daniel Gyurta a fost numit consilier al ministrului de externe maghiar.

Gyurta este medaliat cu aur la Jocurile Olimpice de la Londra (2012) în proba de 200 de metri bras. El a intrat în politică anul trecut, după ce a pus capăt carierei sportive.

Ministrul de externe ungar Peter Szijjarto a confirmat numirea într-o funcție publică a fostului sportiv, în vârstă de 29 de ani. Szijjarto a declarat că notorietatea lui Gyurta va fi utilă pentru diplomația Ungariei.

Daniel Gyurta s-a remarcat încă de la vârsta de 15 ani, când a cucerit medalia de argint la Jocurile Olimpice de la Atena în proba de 200 de metri bras, venind în spatele japonezului Kosuke Kitajima.

Autor: Maria Sorescu / 14 Aug. 2019

Politehnica Cluj, aur la Campionatul Mondial Masters de polo

Competiția amintită aduce la start echipe de polo alcătuite din jucători retraşi din activitate.

Autor: Maria Sorescu / 07 Aug. 2019

Nicoleta Angelica Muscalu şi Antonia Mihaela Pavel, locul 5 la Europenele de sărituri

Campionatele Europene de sărituri în apă din Ucraina au adus un prim rezultat bun pentru delegația României.

Autor: Maria Sorescu / 28 Iul. 2019

Robert Glință a terminat al șaptelea în finala mondială de 50m spate

Cu un timp promițător în semifinale, înotătorul Robert Glinţă era un pretendent la podium la Mondialele de natație din Coreea de Sud.

Autor: Flaviu Ilie / 14 Sept. 2019

ANALIZĂ/ Cum a pierdut Team USA trenul spre medalii la Mondial

Team USA a suferit un eșec istoric la Mondialul din China. Americanii au terminat pe locul șapte turneul final, cea mai slabă clasare înregistrată vreodată de naționala Statelor Unite.