Cupa EHF: SCM Craiova, egal cu Nykobing, spulberă orice șansă de a avansa în competiție

SCM Craiova, deţinătoarea Cupei EHF, nu mai are şanse de calificare în sferturile de finală. Echipa olteană a terminat la egalitate cu formaţia daneză Nykobing, scor 20-20 (9-8), în deplasare, în Grupa D a competiției.

Echipa din Bănie a condus doar în prima repriză, după care Nykobing a avut controlul în repriza secundă 15-11, 17-13, 19-15 şi 20-17. Formaţia antrenată de Bogdan Burcea a egalat in extremis cu 20 de secunde înainte de final.

De la SCM Craiova s-au remarcat Timea Tătar 5 goluri, Elena Gjeorgjievska 4, Ana-Maria Tănăsie 3 și Maria Andreea Ianaşi 3 goluri.

Laerke Pedersen și Sofie Amalie Olsen, cu câte patru goluri, s-au afirmat de la echipa daneză. În alt meci, Amara Bera Bera a trecut de Podravka Vegeta Koprivnica cu 32-26.

În clasament, pe primul loc se află Podravka, 8 puncte, urmată de Nykobing Falster Handbold - NFH, 5 puncte, Super Amara Bera Bera, 4 puncte, SCM Craiova, 3 puncte.

Ultimul meci al echipei din Bănie va avea loc pe 10 februarie, acasă, cu formaţia spaniolă Amara Bera Bera.

Autor: Nicolae Comănescu / 17 Dec. 2023

Franța, campioană mondială la handbal feminin

La Herning, în Danemarca, finala Campionatului Mondial a fost o confruntare de cinci stele.

Autor: Mihai Constantin / 13 Dec. 2023

Oficial / Cristina Neagu s-a retras de la echipa națională

Reacțiile nu au întârziat să apară.

Autor: Nicolae Comănescu / 24 Oct. 2023

Dinamo și CSM Constanța, victorii în European League la handbal masculin

Dinamo și CSM Constanța demonstrează că au calitate în competițiile europene.

Autor: Nicolae Comănescu / 23 Apr. 2024

CSM Constanța, noua forță a baschetului feminin românesc

Baschetul feminin din România a avut de-a lungul timpului câteva echipe care au dominat pentru ani buni competiția internă.

Autor: Nicolae Comănescu, Guy Martial Aka / 22 Apr. 2024

Analiză / Explicațiile succesului lui Inter sub comanda lui Simone Inzaghi

Primul titlu de campion și a doua stea îl fac pe Simone Inzaghi să intre în istoria lui Inter Milano.