Australian Open: Begu accede în turul secund. Cîrstea și Niculescu, eliminate

Trei românce au jucat în prima zi la Australian Open, dar numai una a câștigat. Este vorba de Irina-Camelia Begu, care s-a calificat în turul secund, beneficiind de abandonul jucătoarei Andrea Petkovic.

Sportiva din Germania a caştigat primul set cu 7-6 (3) şi era condusă în al doilea cu 4-3, când i s-a făcut rău și a avut nevoie de o lungă intervenţie medicală. Petkovic s-a retars apoi de pe teren.

Begu va evolua în faza următoare cu Petra Kvitova din Cehia, locul 6 WTA şi cap de serie numărul 8, sau cu Magdalena Rybarikova, locul 51 WTA.

Calificarea în turul secund este recompensată la Australian Open cu aproximativ 65.000 de euro şi cu 70 de puncte WTA.

În schimb, Sorana Cîrstea și Monica Niculescu au fost eiminate. Prima a fost învinsă, cu 6-4, 6-1, de suedeza Rebecca Peterson, locul 64 WTA.

Monica Niculescu, locul 99 WTA, a fost întrecută, cu scorul de 7-6 (3), 6-4, de americanca de 17 ani Amanda Anisimova, locul 87 WTA.

Pentru prezenţa pe tabloul principal al Australian Open, româncele vor primi câte 47.000 de euro şi 10 puncte WTA.

Celelate trei românce, prezente pe tabloul de simplu, Simona Halep, locul I WTA, Mihaela Buzărnescu, locul 26 WTA, şi Ana Bogdan, locul 82 WTA, precum şi Marius Copil, locul 61 ATP, vor evolua marţi, în primul tur al Australian Open.

Tot în primul tur, o surpriză a fost eliminarea letonei Jelena Ostapenko, locul 22 WTA. Aceasta a pierdut cu scorul de 1-6, 6-3, 2-6, meciul cu Maria Sakkari din Grecia, locul 43 WTA.

Maria Şarapova, locul 30 WTA, a câștigat clar, 6-0, 6-0, cu britanica Harriet Dart, locul 131 WTA, venită din calificări, după 63 de minute de joc.

Germana Angelique Kerber, locul 2 WTA, s-a impus şi ea uşor, cu scorul de 6-2, 6-2, în faţa Polonei Hercog din Slovenia, locul 92 WTA, după un meci de o oră şi 12 minute.

Daneza Caroline Wozniacki, locul 3 WTA, deţinătoarea trofeului, a învins-o cu scorul de 6-3, 6-4, pe sportiva belgiană Alison Van Uytvanck, locul 52 WTA, în primul tur al Australian Open.

Americanca Sloane Stephens, locul 5 WTA, a trecut uşor, în 67 de minute, de primul meci, după 6-4, 6-2, cu compatrioata ei Taylor Townsend, locul 94 WTA.

Autor: Nicolae Comănescu / 19 Apr. 2024