România a cucerit medalia de aur la Europenele de bob pentru juniori

Orașul austriac Innsbruck a găzduit Campionatele Europene de bob pentru sportivii sub 23 de ani. România a produs surpriza și a cucerit medalia de aur cu echipajul de 4.

Echipajului de bob 4 persoane al României la Campionatele Europene de Bob U23 a avut al șaptelea timp în calificări, dar a mers excelent în cursa pentru medalie şi a ocupat primul loc.

este format din Tentea Mihai, Alexandru Bugheanu, Raul Dobre şi Daroczi Ciprian, iar sportivii au fost antrenaţi de prof. Iulian Păcioianu.

Echipa României a fost urmată de cea a Letoniei. Tricolorii au depășit echipejele mult mai bine cotate ale Germaniei, Austriei, Rusiei și Elveției.

Bobul este sportul care a adus României singura medalie la Jocurile Olimpice de iarnă, printr-un echipaj de două persoane. Ion Panţuru şi Nicolae Neagoe au câştigat medalia de bronz la bob 2, la Grenoble, în 1968.

Autor: Nicolae Comănescu / 21 Apr. 2024

Cum se văd Jocurile Olimpice de la Paris prin prisma dopajului din înotul chinez

În sport, toată lumea trebuie să fie supusă acelorași reguli pentru ca sistemul să funcționeze corect.

Autor: Nicolae Comănescu / 28 Mar. 2024

Opinie / De ce ar fi bine ca educația nutrițională să fie o disciplină studiată în școli de către copii

In peisajul educatiei in continua schimbare, importanta predarii copiilor despre nutritie devine tot mai evidenta.