Calificare de infarct pentru naționala feminină de volei a României la Campionatul European

Selecţionata feminină de volei a României a avut parte de un adevărat thriller în Bosnia-Herțegovina, unde era obligată să câștige pentru a merge la Campionatul European.

Acest lucru s-a întâmplat, la capătul unui meci dramatic. Fără căpitanul Adina Salaoru, accidentată, voleibalistele noastre au învins echipa Bosniei-Herţegovina cu scorul de 3-2, după ce au fost conduse cu 2-1 la seturi.

Într-un meci de aproape două ore, selecționata României s-a impus cu cu 25-17, 19-25, 21-25, 25-17, 15-9. România, antrenată de bulgarul Nikolai Ivanov, s-a impus clar în primul set, dar le-a pierdut la fel de ușor pe următoarele două.

În setul patru, care era decisiv pentru tricolore, voleibalistele noastre s-au desprins la 17-12, au menţinut ecartul și au forțat pe final de set. În tie-break, Bosnia a condus cu 5-3 și 7-6, dar România a reuşit să întoarcă spectaculos scorul și să câștige cu 15-9.

Cele mai bune voleibaiste tricolore în acest meci au fost Ioana Baciu, 26 puncte, Ana Cristina Cazacu, 13 puncte, Nneka Onyejekwe, 13 puncte.

În urma acestui succes, România s-a calificat alături de Spania la turneul final, care va avea loc în Ungaria, Polonia, Slovacia şi Turcia, în perioada 23 august - 8 septembrie.

Pentru echipa feminină a României este a 12-a participare la un Campionat European, cel mai bun rezultat fiind medalia de bronz din 1963, de la prima ediţie.

Autor: Maria Sorescu / 26 Feb. 2019

Cupa CEV: Alba Blaj, victorie clară cu Știința Bacău în semifinale

CSM Volei Alba Blaj a făcut un pas mare spre finala Cupei CEV la volei feminin.

Autor: Maria Sorescu / 12 Feb. 2019

Semifinală românească în Cupa CEV la volei feminin: Alba Blaj-Știința Bacău

România va avea din nou o finalistă într-o competiție europeană de volei feminin.

Autor: Andrei Szabo / 23 Ian. 2019

Naționala de volei feminin a României și-a aflat adversarele de la Campionatul European

România va juca pentru a 12-a oară la un Campionat European.

Autor: Andrei Szabo / 20 Mar. 2019

Eșecuri drastice pentru naționalele României de fotbal de U17 și U19

Echipele naţionale de fotbal rezervate jucătorilor sub 17 ani și sub 19 ani au debutat cu înfrângeri rușinoase la Turul de Elită.

Autor: Andrei Szabo / 19 Mar. 2019