VIDEO / Măgura Cisnădie, surclasată de Esbjerg în Cupa EHF

Măgura Cisnădie a suferit un eșec drastic în Cupa EHF. Echipa sibiană a cedat în fața celor de la Team Esbjerg, 18-41, în cadrul Grupei A.

După ce le-a concediat pe Deonise Fachinello şi Mariana Costa, trupa lui Alexandru Weber s-a văzut neputincioasă în fața adversarului din Danemarca.

Doar primele 10 minute au fost echilibrate. Singura care a avut o evoluție bună din tabăra echipei române a fost Ada Moldovan, care a marcat 7 goluri şi a avut alte 10 şuturi la poartă irosite.

La pauză, nordicele au intrat cu un un plus 13, 21-8, iar la final s-a terminat 41-18 pentru Esbjerg, cea mai mare victorie înregistrată de o formaţie la acest nivel. Precedentele erau două victorii la 22 de goluri diferenţă, în Metzingen – Glassverket 39-17 şi Byasen – Vistal Gdynia 41-19.

Nielsen și Liscevic au fost cele mai bune marcatoare ale nordicelor, cu câte șase goluri. Acestea s-au și bucurat de o manieră inedită după acest succes.

În următoarea partidă, pe 13 ianuarie, Măgura Cisnădie va evolua pe teren propriu, în compania formaţiei germane Bietigheim, adversară a echipei CSM Bucureşti în Liga Campionilor în acest sezon.

Autor: Nicolae Comănescu / 24 Oct. 2023