Retrospectiva anului 2018 în fotbal: Franța, noua campioană mondială. Real Madrid își continuă supremația în Europa

Autor: Flaviu Ilie

Anul 2018 a fost unul plin de momente interesante în fotbal, începând cu surprizele din Champions League, Europa League și de la Cupa Mondială și continuând cu momentele care definesc sportul rege.

Primele cinci campionate din Europa n-au produs mari surprize în ceea ce privește câștigătoarele. Campioanele din Anglia, Spania, Italia, Germania și Franța au fost Manchester City, Barcelona, Juventus, Bayern Munchen și Paris Saint Germain. Singura competiție unde lupta a fost ceva mai încinsă a fost Serie A, unde deși Juventus a ajuns la al șaptelea titlu consecutiv a avut concurență serioasă din partea lui Napoli.

În România, CFR Cluj a câștigat primul titlu după șase ani de așteptare. FCSB a terminat din nou pe locul doi, dar a reușit să ajungă în primăvara europeană a sezonului 2017/18 unde a fost eliminată de Lazio. Cupa României a fost adjudecată de CSU Craiova după finala cu revelația Hermmanstadt. Totuși, oltenii au pierdut meciul pentru Supercupă cu CFR.

În noul sezon, toate cele patru echipe din Liga 1 implicate în preliminariile pentru cupele europene au ratat calificarea în grupe. Viitorul a fost eliminată de Vitesse, Craiova de Leipzig, FCSB de Rapid Viena, iar CFR de Malmo din Champions League și de Dudelange din Europa League. Feroviarii vor sta pe prima poziție în pauză de iarnă în Liga 1 și au din nou prima șansă la titlu.

În Champions League, Real Madrid și-a continuat supremația și a câștigat pentru a treia oara la rând trofeul și pentru a 13-a oara în istorie. Totuși, drumul până la finală a fost unul extrem de palpitant. Madrilenii au trecut în optimi de PSG fără mari bătăi de cap, după care a urmat o dublă memorabilă cu Juventus. Los Blancos au câștigat cu 3-0 la Torino, însă returul de pe Bernabeu a scris o poveste de spus nepoților. Bianconerii au condus cu 3-0 până în minutul 90 când Benatia l-a faultat pe Vasquez, iar Cristiano Ronaldo a punctat din penalty-ul rezultat.

În semifinale, Real a dat piept cu Bayern într-o altă dublă cu momente palpitante. Madrilenii au câștigat cu 2-1 pe Allianz Arena, însă pe Bernabeu au avut mari bătăi de cap. Nemții au luptat incredibil și au fost la un gol distanță de finală. În finala de la Kiev. Ronaldo &co. au trecut de Liverpool cu 3-1 într-un meci pătat de gafele lui Loris Karius.

Alte momente spectaculoase din acest sezon de Champions League au avut loc în sferturile de finală. Cea mai mare surpriză a venit în dubla dintre Roma și Barcelona. Catalanii au câștigat cu 4-1, însă pe Olimpico capitolinii au reușit imposibilul și au întors soarta calificării. Și Liverpool a reușit să producă o surpriză în aceeași fază. Cormoranii au trecut de Manchester City, favorita la trofeu în acel moment, cu 5-1 la general. Roma și Liverpool aveau să se dueleze în semifinalele competiției. Conform așteptărilor, dubla a oferit spectacol total (7-6 la general în favoarea elevilor lui Klopp).

Trofeul Europa League a fost câștigat de Atletico Madrid după o finală câștigată la scor de neprezentare cu Marseille. Elevii lui Cholo aveau să câștige și Supercupa Europei în fața rivalei locale cu 4-2. Los Blancos au trebuit să se mulțumească cu Campionatul Mondial al Cluburilor.

Finalul anului a adus un super duel între River Plate și Boca Juniors în finala Cupei Libertadores. În turul de pe La Bombonera cele două echipe au dat-o la pace și au încheiat la egalitate. Returul a fost amânat o bună perioadă de timp în urma unor atacuri ale fanilor lui River asupra autocarului cu jucătorii Bocăi, iar mai apoi mutat pe Santiago Bernabeu unde River s-a impus cu 3-1 în prelungiri.

De departe cel mai important eveniment al anului a fost Campionatul Mondial din Rusia, unde Franța s-a încoronat campioană pentru a doua oara în istorie, după isprava din 1998. Elevii lui Didier Deschamps n-au avut deloc un traseu ușor. În faza grupelor, francezii au avut o misiune accesibilă și au trecut de Peru, Danemarca și Australia cu șapte puncte.

În optimi, elevii lui Didier Deschamps au trecut de Argentina cu 4-3 într-unul din cele mai bune meciuri de la Cupa Mondială. Mbappe a fost starul partidei, umbrindu-l pe Messi care a ratat poate ultima șansă de a fi campion mondial. Au urmat două victorii la 0 cu Belgia și Uruguay, iar în ultimul act, revelația turneului Croația. Francezii au trecut și de aceștia, cu 4-2.

Cupa Mondială a oferit o grămadă de momente ce vor rămâne în mințile microbiștilor mulți ani de acum încolo. De la hattrick-ul lui Ronaldo în superbul 3-3 cu Spania, la eliminarea Germaniei din grupe, la super reușita lui Pavard din meciul cu Spania, la contraatacul pentru golul de 3-2 al Belgiei din meciul cu Japonia, la celebrul It's Coming Home și până la prestațiile care i-au adus lui Modric Balonul de Aur.

Autor: Nicolae Comănescu / 08 Apr. 2024

Sportul de performanță doare. Mărturia lui Gabriel Jesus vine să îngroașe rândurile sportivilor de top care suferă continuu în sport

Puțini înțeleg eforturile fizice intense și impactul asupra corpului pe care atleții le suportă în căutarea excelenței.

Autor: Viorel Berbece / 07 Apr. 2024

Special/ Cinci nume pentru un Rapid cu adevărat nou

Facem un joc de imaginație, cercetăm piața și venim cu variante pentru banca Rapidului! Hai să vezi ce am găsit!

Autor: Nicolae Comănescu / 29 Mar. 2024

Xabi Alonso și recunoștința față de Leverkusen

Xabi Alonso a pus capăt oricăror speculații legate de viitorul său.

Autor: Nicolae Comănescu / 07 Apr. 2024

VIDEO / Aventura lui Russ Cook, primul om care traversează Africa de la sud la nord în alergare. În ultimul an a parcurs peste 16 000 km

Britanicul Russ Cook, în vârstă de 27 de ani, a scris istorie odată cu sosirea la Capul Angela din Tunisia.