Special de Crăciun/ Meciul maraton dintre Kansas Chiefs și Miami Dolphins

Autor: Flaviu Ilie

Continuăm seria poveștilor de Crăciun cu istoria celui mai lung meci fără întreruperi din toată istoria NFL, Disputa a avut loc în 1971 în Kansas City, între franciza locală Chiefs și Miami Dolphins pe Metropolitan Stadium.

Partida a avut startul la 15:05, ora locală sub condiții normale și a avut o durată de 82 de minute și 40 de secunde. Cei 50 374 de spectatori prezenți nu aveau de unde să se gândească la ce îi așteaptă.

Meciul a luat sfârșit după a doua repriză de overtime și a fost câștigat de Dolphins cu 27-24. Pe teren s-au aflat 13 actuali Hall of Fameri, însă remarcatul partidei a fost Ed Podolak (foto) a cărui prestație a fost una din cele mai legendare din istoria play-offurilor NFL.

Victoria celor de la Dolphins a fost adusă de Garo Yepremian după 22 de minute și 40 de joc în overtime. Ambele echipe au ratat șanse de a câștiga partida înainte ca Yepremian să încheie socotelile în legendara dispută.

Recent, cei de la Miami Dolphins au fost din nou implicați într-un meci ce a setat noi recorduri. Cei de la Dolphins au avut și aici câștig de cauză împotriva celor de la Tennesee Titans. Partida a avut două întreruperi îndelungate din cauza penelor de lumină.

Autor: Maria Sorescu / 18 Ian. 2019

Doliu în natația românească. S-a stins antrenorul Pantelimon Decuseară

Pantelimon Decuseară a fost un tip activ până în ultima clipă a vieții.

Autor: Andrei Szabo / 17 Ian. 2019

Un hocheist ceh și unul rus au primit cetățenia română

În lipsa unor centre performante de formare a jucătorilor de hochei pe gheață, România apelează la naturalizări.

Autor: Maria Sorescu / 16 Ian. 2019

Naționala de volei masculin a României și-a aflat adversarele de la Campionatul European

Naţionala de volei masculin a României va parte de o grupă infernală la Campionatul European din 2019.

Autor: Maria Sorescu / 19 Ian. 2019

Australian Open: Simona Halep a eliminat-o pe Venus Williams și se va duela cu Serena

Simona Halep a făcut cel mai bun meci al său din acest an la Australian Open, în fața lui Venus Williams.

Autor: Andrei Szabo / 18 Ian. 2019