CFR Cluj a învins FCSB în derby-ul pentru prima poziție din Liga 1

Autor: Flaviu Ilie

CFR Cluj a învins-o pe FCSB cu 2-0 pe Național Arena și își asigură prima poziție în ierarhia Ligii întâi la sfârșitul lui 2018. Feroviarii au un avantaj de șase puncte în fața roș-albaștrilor.

Clujenii au dominat sec prima repriză, însă Ciprian Deac a deschis scorul în minutul 28 cu o execuție neașteptată. Deac l-a învins pe Bălgrădean cu o minge trimisă pe spate.

Elevii lui Nicolae Dică au căutat egalarea după pauză. Intrarea lui Moruțan a adus o schimbare în mecanismul FCSB-ului. Arlauskis a avut mari probleme la ocaziile lui Tănase și Gnohere, însă a ținut poarta intactă.

În minutul 72, Mihai Roman l-a faultat pe Alexandru Ioniță în marginea careului și a fost eliminat de Sebastian Colțescu. Djokovic a executat foarte bine lovitura liberă rezultată, însă nu a înscris.

Și trupa lui Tony Conceicao a avut om eliminat. Andrei Mureșan a primit al doilea galben în minutul 90+2. Patru minute mai târziu, Colțescu a mai acordat un roșu taberei roș-albastre. Mihai Bălașa a faultat în careu și a primit al doilea galben.

Alexandru Ioniță a stabilit scorul final din penalty-ul rezultat. CFR Cluj încheie anul cu 46 de puncte, pe când FCSB are 40 de puncte.

Finanțatorul echipei din capitală a declarat după meci că Nicolae Dică ar trebui să își dea demisia după ce s-a întâmplat în această seară.

FCSB: Bălgrădean - Benzar, Planici, Bălaşa, Roman - Nedelcu, Filip - Man (Al. Stan '82), Tănase, Fl. Coman (Moruţan '46, Rusescu '82) - Gnohere. Antrenor Nicolae Dică;

CFR Cluj: Arlauskis - Manea, Vinicius, Mureşan, Camora - Djokovici, Bordeianu (Al. Ioniţă '65), Culio - Deac (Lang 90+1), Ţucudean (Păun '76), Omrani. Antrenor Antonio Conceicao