Real Madrid a câștigat pentru al treilea an la rând Campionatul Mondial al Cluburilor

Autor: Flaviu Ilie

Real Madrid a învins-o pe Al Ain cu 4-1 în finala Campionatului Mondial al Cluburilor și a stabilit un nou record. Gruparea Blanco a devenit prima echipă ce câștigă această competiție de trei ori la rând.

Scorul a fost deschis în minutul 14 de Luka Modric care a fructificat pasa lui Benzema. A fost pentru al patrulea an la rând când jucătorul ce a câștigat Balonul de Aur înscrie în finala acestei competiții, după Messi în 2015 și Ronaldo în 2016 și 2017.

Madrilenii și-au mai creat și alte șanse de gol până la pauză, însă scorul la intrarea la vestiare a rămas doar 1-0.

Marcos Llorente a ieșit la rampă după o oră de joc. Milocașul spaniol a înscris primul său gol în tricoul blanco cu un voleu de excepție din marginea careului.

În minutul 79 căpitanul lui Real, Sergio Ramos, a înscris golul de 3-0 pentru ca cinci minute mai târziu Shiotani să înscrie golul de onoare al echipei sale. Scorul final, 4-1, a fost stabilit de autogolul lui Nader din minutul 90+1.

Real Madrid : Courtois, Carvajal, Ramos, Varane, Marcelo, Llorente, Kroos, Modric, Bale, Vazquez, Benzema.

Al Ain : Khalid, Hamed, Ahmed, Caio, Marcus Berg, Mohamed Fayez, Abdulrahman, Ahmed, Shiotani, Yaslam, El Shahat.

Autor: Mihai Constantin / 24 Apr. 2024

Unirea Slobozia, promovare istorică în Superligă

A fost o seară plină de emoții și determinare la Mioveni, unde echipa Unirea Slobozia a făcut pasul spre culmile fotbalului românesc.

Autor: Nicolae Comănescu, Guy Martial Aka / 22 Apr. 2024

Analiză / Explicațiile succesului lui Inter sub comanda lui Simone Inzaghi

Primul titlu de campion și a doua stea îl fac pe Simone Inzaghi să intre în istoria lui Inter Milano.

Autor: Nicolae Comănescu / 23 Apr. 2024

CSM Constanța, noua forță a baschetului feminin românesc

Baschetul feminin din România a avut de-a lungul timpului câteva echipe care au dominat pentru ani buni competiția internă.