Viitorul a pierdut surprinzător în ultimul meci al anului în fața celor de la Hermannstadt

Autor: Flaviu Ilie

Viitorul a pierdut ultimul meci al anului împotriva lui AFC Hermannstadt, scor 0-1, în urma golului lui Lucian Dumitriu din minutul 12. Partida a avut loc la Cluj, în Gruia.

Sibienii au început în forță dispută și după golul din minutul 12 al lui Dimitriu au continuat să atace. În minutul 19, elevii lui Miriuță puteau să își majoreze diferența în urma unei faze de excepție. Tsoumou i-a pasat cu călcâiul lui Tătar, însă Cojocaru a avut o intervenție de excepție la șutul celui din urmă.

Constănțenii n-au dat semne de revenire nici după pauză, deși erau în deficit de un gol. Singurele ocazii au venit la șuturile lui Hagi și Achim, execuția celui din urmă zguduind bara porții lui Căbuz.

Scorul final a rămas 1-0 în favoarea lui Hermannstadt, iar sibienii încheie anul pe locul șapte la trei puncte de play-off. Viitorul se afla pe locul cinci cu 33 de puncte.

Hermannstadt: Căbuz - Company, Mijuskovic, Dandea, I. Stoica, Tătar - P. Petrescu (Antonov ’74), P. Moreira (Acsinte ’90), L. Dumitriu – Blănaru (Rusu ’60), Tsoumou. Antrenor: Vasile Miriuţă

FC Viitorul: Cojocaru - Boboc, Mladen, Ghiţă, De Nooijer (Ciobanu ’35) – Artean (Achim ’56), T. Băluţă, Vînă - I. Hagi, Drăguş, Houri (Măţan ’46). Antrenor: Gheorghe Hagi

Autor: Nicolae Comănescu / 25 Mar. 2024

Special / Narcotraficanții și fotbalul. Di Maria și Messi, amenințați de flagelul care a îndoliat Columbia și care acaparează Argentina

În lumea fotbalului sud-american, Columbia și Argentina au fost mereu considerate două puteri.

Autor: Nicolae Comănescu / 24 Mar. 2024

Analiză / De Zerbi, principiile unui antrenor cu strategie ofensivă

În peisajul atât de dinamic al fotbalului modern, puțini antrenori au avut un impact atât de profund ca Roberto De Zerbi.

Autor: Nicolae Comănescu / 16 Mar. 2024

Lazio, un butoi cu pulbere: Immobile, atacat de fani; clubul s-a solidarizat cu el, dar Lotito îl critică

Demisia antrenorului Maurizio Sarri a fost doar aperitivul la Lazio.

Autor: Nicolae Comănescu / 23 Mar. 2024