River Plate a câștigat Copa Libertadores

Madridul a găzduit manșa retur a finalei Copei Libertadores. River Plate a câştigat trofeul, după ce s-a impus cu scorul de 3-1 (0-1, 1-1), după prelungiri, în manşa retur cu Boca Juniors.

Au marcat: Pratto '68, Quintero '109, Martinez 120+2 / Benedetto '44. Din minutul 92, Boca a jucat în inferioritate, după eliminarea lui Barrios.

Pentru River, acesta este al patrulea trofeu, primul din 2015. Ei au mai câştigat Copa Libertadores în 1986 şi 1996. Boca rămâne cu şase trofee, ultimul în 2007.

Numeroase vedete din LaLiga, dar şi din alte campionate europene s-au aflat în tribune, între care Lionel Messi, Diego Simeone, Santiago Solari, Gerard Pique, Sergio Busquets, Antoine Griezmann, James Rodriguez și Paulo Dybala, Giorgio Chiellini şi Leonardo Bonucci.

În prima manşă a finalei Copa Libertadores, disputată la 11 noiembrie, pe stadionul La Bombonera, Boca Juniors a remizat cu River Plate, scor 2-2.

Autor: Nicolae Comănescu / 08 Apr. 2024

Sportul de performanță doare. Mărturia lui Gabriel Jesus vine să îngroașe rândurile sportivilor de top care suferă continuu în sport

Puțini înțeleg eforturile fizice intense și impactul asupra corpului pe care atleții le suportă în căutarea excelenței.