România a suferit prima înfrângere la Europeanul de handbal

Autor: Flaviu Ilie

România a suferit prima înfrângere la Campionatul European de handbal din Franța la startul grupelor principale, scor 29-24 împotriva Olandei, echipă ce rămâne neînvinsă la acest turneu.

Olandezele au început foarte bine disputa și în scurt timp au pus un avantaj de trei goluri pe tabelă. Româncele au înscris prima oară în minutul șase prin Geiger. În scurt timp, elevele lui Martin Ambros au egalat și chiar au trecut la conducere. Totuși, la ieșirea de pe parchet Olanda conducea cu 11-10.

Repriza a doua a fost mult sub așteptări pentru tricolore. Olandezele au crescut ritmul de joc, iar româncele nu au reușit să țină ritmul. Deși elevele lui Helle Thomsen au condus și la șapte goluri, România a redus diferența pe final, iar scorul final a fost 29-24.

Atacul nu a fost nici pe departe la cel mai înalt nivel. Echipa noastră a avut un procentaj de 43% al eficienței atacurilor și 47% al eficienței aruncărilor, spre deosebire de 55% și 62% în tabăra adversa.

România: Buceschi 8g, Neagu 4g, Chiper 4g, Pintea 3g, Ardean Elisei 2g, Savu 1g, Geiger 1g, Laslo 1g

Olanda: Abbingh 6g, Bont 6g, Polman 5g, Smeets 4g, Kramer 3g, Groot 2g, Amega 1g, Dulfer 1g, Rozemalen 1g

Autor: Nicolae Comănescu / 24 Oct. 2023