Liga 1: Hermmanstadt câștigă la limită duelul cu Concordia Chiajna

Autor: Flaviu Ilie

AFC Hermannstadt s-a impus cu 2-1 pe teren împotriva Concordiei Chiajna în primul duel al zilei din Liga 1. Toate reușitele disputei au venit în prima repriză.

Sibienii au deschis devreme scorul prin Petrescu. Mijlocașul lui Hermannstadt a profitat de o greșeală în defensiva adversă și l-a învins pe Greab. Dandea a majorat avantajul gazdelor în minutul 28 când a finalizat cu capul centrarea marcatorului primului gol.

Ilfovenii au reușit totuși să intre la pauză cu un deficit minim de recuperat. Măzărache a căzut în careu după un duel cu Company, iar Batin a executat penalty-ul rezultat în minutul 45.

În repriza a doua toate luminile au fost pe cei doi portari. La pauză Miriuță l-a schimbat pe Greab cu Caparco, iar decizia s-a dovedit a fi inspirată. În minutul 62 portarul ilfovenilor a scos de pe linia porții o minge trimisă cu capul de Ionuț Stoica.

La cealaltă poartă Căbuz a fost decisiv la o triplă ocazie a Chiajnei. Portarul lui Hermannstadt s-a opus la execuțiile lui Măzărache și Grădinaru, iar apoi Cristescu a trimis peste poartă. Astfel, scorul final a fost cel de la pauză, 2-1.

Hermannstadt: Căbuz - Tătar, Pîrvulescu, Dandea, I. Stoica, Company - I Petrescu (Serediuc '88), Dâlbea, Dumitriu (Mijuskovic '75) - Blănaru (Rusu '63), Tsoumou. Antrenor Vasile Miriuţă.

Concordia: Greab (Caparco '46) - Albu (Deaconu '86), Leca, A. Marc, Fota - Ropotan, Prepeliţă (Cristescu '67) - R. Grădinaru, Gorobsov, Măzărache - Batin. Antrenor Dorinel Munteanu.