Tineret exuberant ! România - Belgia 3-3, într-un amical al selecționatelor sub 21 de ani

Naționala de fotbal masculin sub 21 de ani a României a ieșit cu bine dintr-un test important cu Belgia, una dintre cele mai valoroase tinere selecționate din lume.

La Cluj-Napoca, pe terenul CFR-ului, tricolorii lui Mirel Rădoi au terminat la egalitate, scor 3-3, confruntarea cu belgienii, cu o revenire spectaculoasă pentru ai noștri pe final.

Cel mai bun jucător al meciului a fost Darius Olaru, mijlocașul lui Gaz Metan Mediaș, care a marcat și a pasat decisiv pentru egalul obținut in extremis. Tot el a mai ratat o ocazie importantă.

Belgia a deschis scorul prin fundaşul Dion Cools (35), care a şutat în diagonală din colţul careului, după o minge pierdută de Drăguş.

Fotbalistul Viitorului s-a revanșat și a egalat în prelungirile primei reprize, dintr-un penalty acordat uşor de arbitrul Iulian Călin.

Oaspeţii au trecut din nou la conducere în partea a doua, prin golurile înscrise de Aaron Leya Iseka (56) și Isaac Mbenza (58).

Băieții lui Mirel Rădoi au dominat finalul partidei. Coman a ratat două ocazii importante, iar Olaru a avut și el o șansă. Fotbalistul Mediașului a înscris cel mai frumos gol al meciului, cu un şut în vinclu de la 18 metri, în minutul 90. Tot el a recuperat mingea, i-a pasat lui Dobre, iar acesta l-a servit excelent pe Andrei Ciobanu pentru golul egalizator, din minutul 90+2.

România: 1.Radu (12. Căbuz 57′) – 2.Boboc, 18. Rus, 5. Ghiţă (14. Ciobotariu 69′), 15. Ştefan (3.A. Radu 57′) – 13. Moruţan (17. Dobre 69′), 16. Nedelcu (6. Grigore 69′), 9. Dragomir – 8. Man (20. Ciobanu 57′), 11. Petre (7. Coman 57′), 10. Drăguş (19. Moldoveanu 69′). Selecţioner: Mirel Rădoi

Belgia: 1.Teunckens – 2.Cools, 3.Vanheusden, 4. Faes – 6. Heynen, 19. Vanlerberghe, 17. Bastien – 11. Lukebakio, 10. Schrijvers, 7. Mbenza (18. Amuzu 61′). Selecţioner: Iohan Walem

Autor: Nicolae Comănescu, Guy Martial Aka / 22 Apr. 2024

Analiză / Explicațiile succesului lui Inter sub comanda lui Simone Inzaghi

Primul titlu de campion și a doua stea îl fac pe Simone Inzaghi să intre în istoria lui Inter Milano.

Autor: Nicolae Comănescu / 08 Apr. 2024

Sportul de performanță doare. Mărturia lui Gabriel Jesus vine să îngroașe rândurile sportivilor de top care suferă continuu în sport

Puțini înțeleg eforturile fizice intense și impactul asupra corpului pe care atleții le suportă în căutarea excelenței.

Autor: Nicolae Comănescu / 23 Apr. 2024

CSM Constanța, noua forță a baschetului feminin românesc

Baschetul feminin din România a avut de-a lungul timpului câteva echipe care au dominat pentru ani buni competiția internă.