Viitorul a învins în deplasarea de la Botoșani și a urcat temporar pe podiumul Ligii I

Autor: Flaviu Ilie

Viitorul Constanța a urcat temporar pe podiumul Ligii I după victoria în fața celor de la FC Botoșani cu scorul de 2-1. Moldovenii nu au avut șut pe poartă până în minutul 94.

În prima repriză, niciuna dintre echipe nu au fost la nivelul așteptat, oferind astfel o reprezentație anostă. Fabbrini pentru Botoșani și Ianis Hagi pentru Viitorul au oferit singurele faze de poartă mai periculoase ale reprizei, dar niciunul nu a reușit să spargă gheața.

Constănțenii au preluat inițiativa după revenirea de la vestiare și și-au creat primele șanse de a marca. Houri și Ianis au fost aproape de gol, însă Pap a ținut poarta intactă.

Totuși, la jumătatea reprizei, Mihai Voduț a deschis scorul. Intrat de doar patru minute, Voduț a înscris printr-o lovitură de cap.

În minutul 86, Ianis Hagi a decis soarta partidei cu un gol dintr-un penalty obținut de marcatorul primului gol, Voduț. Scorul final, 2-1, a fost consolidat de Nikola Trujic care a fost atent pe respingere în minutul 94.

FC Botoşani: Pap – Patache (Trujic '80), Miron, Burcă, Dumitraş – Oaidă (Florescu '41), Rodriguez – Golofca (Ongenda '67), Enriko Papa, Fabbrini – M. Roman II. Antrenor: Costel Enache

FC Viitorul: Cojocaru – Boboc (Luchin '76), Ţîru, Mladen, De Nooijer – Artean, Băluţă, Vînă – Hagi, Drăguş (Achim '81), Houri (Voduţ '63). Antrenor: Gheorghe Hagi

Autor: Nicolae Comănescu / 08 Apr. 2024

Sportul de performanță doare. Mărturia lui Gabriel Jesus vine să îngroașe rândurile sportivilor de top care suferă continuu în sport

Puțini înțeleg eforturile fizice intense și impactul asupra corpului pe care atleții le suportă în căutarea excelenței.

Autor: Viorel Berbece / 07 Apr. 2024

Special/ Cinci nume pentru un Rapid cu adevărat nou

Facem un joc de imaginație, cercetăm piața și venim cu variante pentru banca Rapidului! Hai să vezi ce am găsit!

Autor: Nicolae Comănescu / 29 Mar. 2024

Xabi Alonso și recunoștința față de Leverkusen

Xabi Alonso a pus capăt oricăror speculații legate de viitorul său.

Autor: Nicolae Comănescu / 07 Apr. 2024

VIDEO / Aventura lui Russ Cook, primul om care traversează Africa de la sud la nord în alergare. În ultimul an a parcurs peste 16 000 km

Britanicul Russ Cook, în vârstă de 27 de ani, a scris istorie odată cu sosirea la Capul Angela din Tunisia.