Formula 1: Raikkonen se impune în SUA, iar lupta la titlu va continua în Mexic

Marele Premiu de Formula 1 al SUA a avut o derulare surprinzătoare, iar mult așteptatul succes al lui Lewis Hamilton nu a venit.

Cursa de la Austin a fost câştigată de finlandezul Kimi Raikkonen de la Ferrari, pornit al doilea de pe grilă. Hamilton, deși a plecat primul, a terminat doar al treilea.

Pe locul secund s-a clasat olandezul Max Verstappen de la Red Bull, care a fost pe locul 18 la start. Pe locul al patrulea s-a clasat germanul Sebastian Vettel de la Ferrari.

În aceste condiții, lupta pentru titlul mondial va continua duminica viitoare, la Ciudad de Mexico. Hamiton are un avans de 70 de puncte, cu trei etape înaintea finalului sezonului.

Pentru Raikkonen a fost prima sa victorie în Formula 1 după o pauză de peste 5 ani, ultimul succes datând de la Marele Premiu al Australiei din 2013.

Autor: Mihai Constantin / 22 Oct. 2023

Formula 1: Verstappen, la a 50-a victorie în Marele Circ. Ce înseamnă acest lucru ?

Max Verstappen a obținut cea de-a 50-a victorie în Formula 1 și a glumit.

Autor: Nicolae Comănescu / 12 Oct. 2023

Bernie Ecclestone, condamnat la 17 luni de închisoare cu suspendare și plata a 750 de milioane de euro

Bernie Ecclestone este unul dintre fondatorii Formulei 1, competiție pe care a dus-o la un nivel înalt de popularitate.

Autor: Mihai Constantin / 19 Iun. 2023

Verstappen si restul lumii. Olandezul de la Red Bull a bifat a sasea victorie a sezonului in MP al Canadei

Max Verstappen continua sa faca legea pe circuitele de Formula 1 si se indreapta cu pasi repezi spre al treilea titlu consecutiv in Marele Circ.