Inspirația lui Tandia aduce trei puncte pentru Sepsi în duelul cu Viitorul

Autor: Flaviu Ilie

Sepsi Sf. Gheorghe a reușit să pună capăt seriei de trei meciuri fără victorie în campionat printr-un succes la Ovidiu împotriva Viitorului, cu scorul de 3-2.

Covăsnenii au deschis rapid scorul, prin Jovanovic în minutul șapte, însă nu au putut să se bucure prea mult de avantaj deoarece Luchin a înscris printr-o lovitură de cap în minutul 13.

Costănțenii puteau trece în avantaj în minutul 20, însă Denis Drăguș a lovit doar bara. Faza reprizei a fost oferită de portarul lui Sepsi. Niczuly s-a opus decisiv în minutul 45 la trei șuturi ale lui Voduț și Drăguș.

Elevii lui Eugen Neagoe au trecut încă odată în avantaj la jumătatea reprizei secunde. Nou-intratul Mensah a fost cel care a marcat. Totuși, Viitorul a revenit din nou, de data această reușita aparținându-i lui Tudor Băluță.

Victoria lui Sepsi a fost asigurată de Ibrahima Tandia. Francezul l-a executat în minutul 85 pe Cojocaru cu un șut cu stângul la colțul lung, iar Sepsi revine pe loc de play-off.

FC Viitorul: Cojocaru – Mladen, Luchin, Ţîru, De Nooijer – Achim (Artean ’78), Băluţă, Vână – Natkho (Ciobanu ’46), Voduţ (Houri ’60), Drăguţ. Antrenor: Gheorghe Hagi

Sepsi Sfântu Gheorghe: Niczuly – De Moura, Viera, Jovanovic, Sato (Ursu ‘89) – Velev, Vaşvari – Drăghici, Nouvier (Karniţki ’37), Ştefan (Mensah ’52) – Tandia. Antrenor: Eugen Neagoe

Autor: Nicolae Comănescu / 25 Mar. 2024

Special / Narcotraficanții și fotbalul. Di Maria și Messi, amenințați de flagelul care a îndoliat Columbia și care acaparează Argentina

În lumea fotbalului sud-american, Columbia și Argentina au fost mereu considerate două puteri.

Autor: Nicolae Comănescu / 24 Mar. 2024

Analiză / De Zerbi, principiile unui antrenor cu strategie ofensivă

În peisajul atât de dinamic al fotbalului modern, puțini antrenori au avut un impact atât de profund ca Roberto De Zerbi.

Autor: Nicolae Comănescu / 16 Mar. 2024

Lazio, un butoi cu pulbere: Immobile, atacat de fani; clubul s-a solidarizat cu el, dar Lotito îl critică

Demisia antrenorului Maurizio Sarri a fost doar aperitivul la Lazio.

Autor: Nicolae Comănescu / 23 Mar. 2024