Astra o învinge pe Hermannstadt cu 2-0. Debut nefast pentru Miriuță

Autor: Flaviu Ilie

Astra Giurgiu a învins-o cu 2-0 pe AFC Hermannstadt la debutul lui Vasile Miriuță pe banca tehnică a sibienilor în primul duel al zilei în Liga I și a urcat provizoriu pe locul trei.

Prima repriză a fost slabă ca ritm de joc, singura șansă de gol venind la un șut din interioriul careului al lui Valentin Gheorghe, respins fără mari probleme de Căbuz.

După revenirea de la cabine, portarul Cătălin Căbuz a consemnat într-o bună măsură prin erorile sale înfrângerea celor de la Hermannstadt.

Întâi, în minutul 59, Căbuz l-a faultat pe Begue în interiorul careului și i-a oferit lui Llulaku șansa de a deschide scorul. Albanezul nu a iertat și a marcat pentru 1-0 de la punctul cu var.

În minutul 74, același Căbuz a ieșit eronat la o centrare din corner, iar Erico a înscris pentru 2-0, stabilind scorul final al partidei disputate la Târgu Mureș.

Astra acumulează 20 de puncte și urcă momentan pe a treia treaptă a podiumului Ligii I. Hermannstadt are doar opt puncte după 12 etape și se clasează pe locul 13 la egalitate cu lanterna roșie, FC Voluntari.

Hermannstadt: Căbuz – Company, Mijuskovic, Dandea, Pamfile – Antonov (Blănaru ’66), Dâlbea, Curtean (Bruno ’76) – Petrescu, Tsoumou, Nkololo (Rusu ’56). Antrenor: Vasile Miriuţă

Astra Giurgiu: Lazar – Belu, Erico, Cestor, Trusescu - Koukou, Biceanu (Roşu ‘90+1) – V. Gheorghe (Zoua ’46), Begue, Llullaku – Alibec (Bejan ’87). Antrenor: Gheorghe Mulţescu.

Autor: Nicolae Comănescu / 08 Apr. 2024

Sportul de performanță doare. Mărturia lui Gabriel Jesus vine să îngroașe rândurile sportivilor de top care suferă continuu în sport

Puțini înțeleg eforturile fizice intense și impactul asupra corpului pe care atleții le suportă în căutarea excelenței.

Autor: Viorel Berbece / 07 Apr. 2024

Special/ Cinci nume pentru un Rapid cu adevărat nou

Facem un joc de imaginație, cercetăm piața și venim cu variante pentru banca Rapidului! Hai să vezi ce am găsit!

Autor: Nicolae Comănescu / 29 Mar. 2024

Xabi Alonso și recunoștința față de Leverkusen

Xabi Alonso a pus capăt oricăror speculații legate de viitorul său.

Autor: Nicolae Comănescu / 07 Apr. 2024

VIDEO / Aventura lui Russ Cook, primul om care traversează Africa de la sud la nord în alergare. În ultimul an a parcurs peste 16 000 km

Britanicul Russ Cook, în vârstă de 27 de ani, a scris istorie odată cu sosirea la Capul Angela din Tunisia.