Adrian Florin Preda și Alexandra Gheorghe au devenit vicecampioni europeni la cadeți

Boxul românesc se afirmă la nivelul cadeților. Pugiliştii români Adrian Florin Preda (cat. 54 kg) şi Alexandra Ana Maria Gheorghe (cat. 54 kg) au obţinut medaliile de argint,  la Campionatele Europene de box din Rusia.

Preda a fost învins în finală de rusul Hunkerhan Tiulemeşev, la puncte, cu 5-0. În sferturi, Preda trecuse de scoţianul Gerard McTaggart și de ungurul Zsolt Ziro.

În turneul feminin, Alexandra Gheorghe a fost întrecută în finala cat. 54 kg de irlandeza Ellie Mai Gartland, tot la puncte (decizie 5-0).

Bilanţul României în Rusia a fost completat de medaliile de bronz cucerite de Ecaterina Dănileţ, la cat. 60 kg, şi Petronela Georgiana Schinte, la cat. 80 kg.

România a participat cu 19 pugilişti la Europenele de cadeţi, obţinând patru medalii şi locul 10 în clasamentul pe puncte.

Autor: Maria Sorescu / 08 Dec. 2018

Victorie pentru Ronald Gavril, într-o gală din Las Vegas

Boxerul român Ronald Gavril a obținut o nouă victorie pe tărâm american.

Autor: Andrei Szabo / 29 Noi. 2018

Ronald Gavril va urca din nou în ring, în Las Vegas

După nouă luni de pauză, pugilistul român Ronald Gavril va urca din nou în ring.

Autor: Andrei Szabo / 16 Oct. 2018

Floyd Mayweather este dispus să se lupte cu Habib Nurmagomedov pentru suma potrivită

Lumea sporturilor de contact se pregătește pentru un nou meci mare.

Autor: Maria Sorescu / 19 Ian. 2019

Australian Open: Simona Halep a eliminat-o pe Venus Williams și se va duela cu Serena

Simona Halep a făcut cel mai bun meci al său din acest an la Australian Open, în fața lui Venus Williams.

Autor: Andrei Szabo / 18 Ian. 2019