Adrian Florin Preda și Alexandra Gheorghe au devenit vicecampioni europeni la cadeți

Boxul românesc se afirmă la nivelul cadeților. Pugiliştii români Adrian Florin Preda (cat. 54 kg) şi Alexandra Ana Maria Gheorghe (cat. 54 kg) au obţinut medaliile de argint,  la Campionatele Europene de box din Rusia.

Preda a fost învins în finală de rusul Hunkerhan Tiulemeşev, la puncte, cu 5-0. În sferturi, Preda trecuse de scoţianul Gerard McTaggart și de ungurul Zsolt Ziro.

În turneul feminin, Alexandra Gheorghe a fost întrecută în finala cat. 54 kg de irlandeza Ellie Mai Gartland, tot la puncte (decizie 5-0).

Bilanţul României în Rusia a fost completat de medaliile de bronz cucerite de Ecaterina Dănileţ, la cat. 60 kg, şi Petronela Georgiana Schinte, la cat. 80 kg.

România a participat cu 19 pugilişti la Europenele de cadeţi, obţinând patru medalii şi locul 10 în clasamentul pe puncte.

Autor: Andrei Szabo / 23 Mai 2019

Boxul ar putea fi totuși inclus în programul Jocurilor Olimpice din 2020

Federația Internațională de Box este pe lista neagră a Comitetului Internațional Olimpic.

Autor: Maria Sorescu / 05 Mai 2019

Saul Alvarez şi-a mai adăugat o centură la categoria mijlocie

Mexicanul Saul Alvarez este tot mai aproape de obiectivul său de a câştiga toate titlurile categoriei mijlocie.

Autor: Andrei Szabo / 21 Mar. 2019

VIDEO / Lucian Bute s-a retras oficial din activitate

Deși nu a mai boxat de mai bine de doi ani, Lucian Bute a decis să se retragă oficial abia acum.

Autor: Maria Sorescu / 23 Mai 2019

Handbalistul Andras Szasz renunță la naționala României pentru cea a Ungariei

Unul dintre cei mai buni handbaliști din campionatul intern, Andras Szasz, a luat o decizie care va naște cu siguranță numeroase dezbateri.

Lotul naționalei României pentru meciurile cu Norvegia şi Malta

Luna iunie aduce două meciuri importante pentru naționala de fotbal a României, cu Norvegia și Malta.