O sclipire ne scapă de rușine! Lituania - România 1-2

Autor: Viorel Berbece

Alexandru Maxim a reușit în sfârșit ceva notabil în tricoul „naționalei”. Intrat pe final, „decarul” României a decis meciul cu Lituania, un adversar modest, dar care ne putea răpi un punct.

Partida de la Vilnius a debutat furtunos. În minutul 9, Sektus l-a blocat pe Chipciu, iar două minute mai târziu Tătărușanu a fost salvat de bară la reluarea lui Cernych. După încă o ocazie românească, a venit și golul. Unul dintre cei mai buni oameni ai „naționalei” din ultima vreme, Alexandru Chipciu, a finalizat o acțiune frumoasă, purtată pe axa Stanciu - Țucudean - Mitriță. Era doar minutul 13 și lucrurile păreau că merg bine pentru România pe sinteticul din capitala Lituaniei.

După 1-0 la pauză, „tricolorii” puteau rezolva meciul la șapte minute de la reluarea partidei, dar foarfeca lui Mitriță a fost scoasă din nou foarte bine de Sektus. Apoi echipa noastră a făcut pasul înapoi și balticii au prins curaj. Săpunaru a blocat un gol ca și făcut (min. 80), dar inevitabilul s-a produs în minutul 89, când Zulpa, nemarcat, l-a învins pe Tătărușanu și cele trei puncte păreau pierdute...

Nu a fost de acord, însă, Alexandru Maxim. Veșnicul dator echipei naționale, jucătorul lui Mainz a făcut o fază demnă de numărul pe care îl poartă pe spate, după o pasă primită de la un alt jucător intrat pe parcurs, Claudiu Keșeru, iar România a obținut in extremis victoria scontată pe tărâm baltic.

Cu cinci puncte în trei meciuri de Nations League, România va ataca primul loc în disputa cu Serbia, de duminică, de pe National Arena, cu Serbia. Plavii au trecut de Muntenegru în deplasare, scor 2-0, și vor veni la București cu gândul de a tranșa promovarea în cea de-a doua categorie valorică, după ce la Belgrad nu au scos decât un 2-2 în fața naționalei noastre.

Jocul prestat de echipa lui Contra nu ne dă mari speranțe să fim optimiști, mai ales mecanismul defensiv pare că suferă în mod special, doar poate cu suportul a zeci de mii de suporteri, „tricolorii” se vor autodepăși din nou în fața Serbiei, pentru o victorie așteptată de multă vreme de microbiștii români.

Lituania: 16. Šetkus – 23. Baravykas, 5. Jankauskas, 2. Klimavičius, 4. Slavickas – 7. Žulpa, 18. Vorobjovas (17. Kuklys’63), 14. Slivka – 11. Novikovas, 22. Černych (15. Petravičius ’87), 10. Šernas (19. Valskis ’63). Selecţioner: Edgaras Jankauskas

România: 12. Tătăruşanu – 6. Manea, 4. Tamaş, 22. Săpunaru-cpt., 11. Bancu – 15. Anton, 18. Marin – 7. Chipciu, 23. Stanciu (9. Rotariu ’87), 20. Mitriţă (10. Maxim ’78) – 19. Ţucudean (13. Keşeru ’71). Selecţioner: Cosmin Contra

Autor: Mihai Constantin / 24 Apr. 2024

Unirea Slobozia, promovare istorică în Superligă

A fost o seară plină de emoții și determinare la Mioveni, unde echipa Unirea Slobozia a făcut pasul spre culmile fotbalului românesc.

Autor: Nicolae Comănescu, Guy Martial Aka / 22 Apr. 2024

Analiză / Explicațiile succesului lui Inter sub comanda lui Simone Inzaghi

Primul titlu de campion și a doua stea îl fac pe Simone Inzaghi să intre în istoria lui Inter Milano.

Autor: Nicolae Comănescu / 23 Apr. 2024

CSM Constanța, noua forță a baschetului feminin românesc

Baschetul feminin din România a avut de-a lungul timpului câteva echipe care au dominat pentru ani buni competiția internă.