Halterofila Sabina Baltag, aur la Jocurile Olimpice pentru Tineret

România a obținut a doua medalie de aur la Jocurile Olimpice pentru Tineret de la Buenos Aires. Titlul a fost adus de Sabina Baltag în concursul de haltere, la categoria 53 de kilograme.

Botoșăneanca de 17 ani a reușit un total de 177 de kilograme, fiind a fost a doua la smuls, cu 77 de kilograme şi prima la aruncat, cu 100 de kilograme.

Pe locul al doilea s-a clasat columbiana Valentina Junkar Acero, cu un total de 176 de kilograme (78 şi 98 de kilograme), iar pe locul al treilea a fost indoneziana Nur Vinatasari, cu un total de 162 de kilograme (72 şi 90 de kilograme) .

Aceasta a fost a doua medalie de aur pentru delegaţia României, după cea obţinută, luni, de judoka Iosif Adrian Şulcă, la categoria 81 de kilograme.

Autor: Maria Sorescu / 09 Apr. 2019

Loredana Toma, trei medalii de aur la Europenele de haltere

Loredana Toma a reușit performanța zilei pentru România.

Autor: Andrei Szabo / 15 Mar. 2019

Pată pe imaginea halterelor din România: Florin Croitoru, depistat pozitiv

Halterofilul Florin Ionuţ Croitoru a fost depsitat pozitiv cu trei steroizi anabolizanţi şi suspendat provizoriu, anunță presa internațională.

Autor: Maria Sorescu / 28 Dec. 2018

Halterofila Cristina Iovu, pasibilă de suspendare pe viață din cauza dopajului

Halterele din România sunt în fața unui nou moment delicat.

Autor: Maria Sorescu / 22 Mai 2019

Liga Zimbrilor: Dinamo a devenit campiaoana României

Dinamo Bucureşti și păstrat titlul de campioană națională la handbal masculin.

Autor: Andrei Szabo / 22 Mai 2019

FRF solicită UEFA să reducă accesul în grupele Ligii Campionilor pentru echipele din campionatele tari

Lipsa de performanțe din fotbalul românesc le-a dat idei șefilor fotbalului de la noi.

Măgura Cisnădie face numeroase schimbări de lot

Măgura Cisnădie a terminat campionatul pe poziția a patra și are planuri mari în continuare.