Halterofila Sabina Baltag, aur la Jocurile Olimpice pentru Tineret

România a obținut a doua medalie de aur la Jocurile Olimpice pentru Tineret de la Buenos Aires. Titlul a fost adus de Sabina Baltag în concursul de haltere, la categoria 53 de kilograme.

Botoșăneanca de 17 ani a reușit un total de 177 de kilograme, fiind a fost a doua la smuls, cu 77 de kilograme şi prima la aruncat, cu 100 de kilograme.

Pe locul al doilea s-a clasat columbiana Valentina Junkar Acero, cu un total de 176 de kilograme (78 şi 98 de kilograme), iar pe locul al treilea a fost indoneziana Nur Vinatasari, cu un total de 162 de kilograme (72 şi 90 de kilograme) .

Aceasta a fost a doua medalie de aur pentru delegaţia României, după cea obţinută, luni, de judoka Iosif Adrian Şulcă, la categoria 81 de kilograme.

Autor: Andrei Szabo / 21 Oct. 2018

Haltere: O medalie de argint şi trei de bronz câștigate în week-end la Europenele de juniori

Sportivii români au cucerit patru medalii în zilele de sâmbătă și duminică la Campionatele Europene de haltere pentru juniori şi tineret (U23) de la Zamosc (Polonia).

Autor: Maria Sorescu / 09 Oct. 2018

Mihaela Valentina Cambei, bronz la Jocurile Olimpice pentru Tineret

Sportiva de 15 ani este legitimată la CSM Onești.

Autor: Andrei Szabo / 30 Iul. 2018

Dopajul face încă o victimă. Fostul vicecampion mondial la haltere Damian Damianov a murit la 39 de ani

Bulgaria consemnează moartea celui de-al patrulea halterofil înainte ca acesta să atingă vârsta de 40 de ani.

Autor: Andrei Szabo / 12 Dec. 2018

Naționala de handbal feminin a României a pierdut cu Ungaria și stă cu ochii pe meciul Olanda-Germania

Naţionala României de handbal feminin era la mâna ei în economia calificării în semifinale la Campionatul European din Franța.

Autor: Maria Sorescu / 12 Dec. 2018

Cristina Neagu s-a accidentat grav la genunchi în meciul cu Ungaria și a ajuns la spital

Cea mai importantă handbalistă a României, Cristina Neagu, a suferit o accidentare gravă în meciul cu Ungaria de la Campionatul Europeandin Franţa.

Echipele din Liga 1 nu vor avea voie să joace pe terenuri artificiale

Comitetului Executiv al Federaţiei Române de Fotbal a luat o decizie oarecum bizară într-un campionat unde multe terenuri se prezintă într-o stare precară, mai ales iarna.